Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Europa z Galilea nově

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SETI Institute, Cynthia Phillips, Marty Valenti

Kosmická sonda Galileo, která konce let 1990 kroužila Jupiterovou soustavou, pořídila tento úžasný pohled na Europu a zjistila důkazy, že ledový povrch měsíce nejspíš skrývá hluboký globální oceán. Snímek Europy z Galilea byl nyní s využitím nové kalibrace nově zpracován, aby mohl vzniknout barevný obraz, jaký by zhruba mohlo vidět lidské oko. Dlouhé zakřivené zlomy naznačují podpovrchovou tekutou vodu. Slapové namáhání, které tento velký Jupiterův měsíc na své eliptické dráze zakouší, mu dodává energii, která oceán udržuje v kapalném stavu. Ale ještě více vzrušující je možnost, že by tento proces dokonce i při absenci slunečního světla mohl dodávat energii pro podporu života, což z Europy činí jedno z nejlepších míst pro hledání života mimo Zemi. Jaký život by mohl v hlubokém, temném, podpovrchovém oceánu vzkvétat? Vezměme si za příklad naše vlastní pozemské extrémní krevety.

Štítky: Galileo, Voda, Europa, Extreme shrimp


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »