Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přistání Huygens na Titanu

Uznání: ESA / NASA / JPL / University of Arizona

Před deseti lety, 14. ledna 2005, dosedla na povrch největšího měsíce planety Saturn Titanu sonda Huygens Evropské kosmické agentury, kterou tam dopravila sonda k Saturnu Cassini. Tyto panely zobrazují snímky rybím okem během pomalého sestupu na padáku hustou atmosférou Titanu. Snímky pořídil sestupový zobrazovač, spektrální radiometr od výšky 6 kilometrů (vlevo nahoře) až k 0,2 kilometru (vpravo dole) nad povrchem měsíce, který se překvapivě podobá Zemi s tmavými kanály, záplavovými rovinami a jasnými hřebeny. Ovšem při teplotách blízko -180°C jsou kapalinami, které tečou na povrchu Titanu spíše uhlovodíky metan a etan, než voda. Po nejvzdálenějším přistání kosmické sondy od Země Huygens vysílal data více než hodinu. Údaje ze sondy Huygens a desetiletí průzkumu sondou Cassini ukázaly Titan jako vzrušující svět, který hostí komplexní chemii organických sloučenin, dynamickou krajinu, jezera, moře a možná i podpovrchový oceán kapalné vody.
Oprava: Na chybnou teplotu na Titanu upozornili J.Štok a Jiří Voříšek

Štítky: Huygens, Titan, Cassini, Přistávací modul


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »