Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy Letního trojúhelníku

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Tyto tři jasné hvězdy vycházejí počátkem severních letních nocí a jsou součástí dobře známého asterismu Letní trojúhelník. Altair, Deneb a Vega sídlí poblíž Mléčné dráhy a jsou alfa hvězdami svých souhvězdí Orel (Aquila), Labuť (Cygnus) a Lyra. Ty tři se sobě podobají jasností a na těchto teleskopických portrétech se podobají, ale všechny mají své vlastní hvězdné příběhy. Jejich podobný vzhled zakrývá skutečnost, že hvězdy Letního trojúhelníku ve skutečnosti pokrývají velký rozsah svítivostí a vzdáleností. Altair je trpaslík na hlavní posloupnosti, je asi 10 krát jasnější než Slunce a leží 17 světelných let daleko, zatímco Vega je sice také trpaslík, který spaluje vodík, ale je asi 30 krát jasnější než Slunce anachází se 25 světelných let daleko. Nadobr Deneb je asi 54 000 krát svítivější, než Slunce a nachází se ve vzdálenosti asi 1400 světelných let. Hvězdy Letního trojúhelníku jsou se svým bílým namodralým odstínem pochopitelně žhavější, než Slunce.

Štítky: Polární záře, ISS


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »