Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií v Panně

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

O kupě galaxií v Panně, nejbližší kupě galaxií o naší Místní skupiny je známo, že obsahuje dobře přes tisíc členů. Tuto kupu galaxií je ve skutečnosti obtížné si celou vychutnat, ptotože pokrývá verlkou část oblohy. Tato pečlivá širokoúhlá mosaika teleskopických snímků jasně zaznamanala centrální oblast Kupy v Panně přes slabá prachová mračna v popředí, která se vznáší nad rovinou naší vlastní Galaxie Mléčná dráha. Dominantou kupy je obří eliptická galaxie M87, zrovna vlevo dole od středu snímku. Vpravo od M87 je řetězec galaxií známý jako Markarianův řetězec. Při podrobnějším zkoumání snímku se ukazuje mnoho galaktických členů Kupy v Panně jako malé roznazané flíčky. Položte kurzor na snímek a uvidíte popisky větších galaxií podle označení katalogu NGC. Některé galaxie mají také označení podle čísel Messierova katalogu, včetně M84, M86 a prominentních barevných spirálních galaxií M88, M90 a M91. Galaxie v Kupě v Panně jsou v průměru asi 48 miliónů světelných let daleko. Vzdálenost Kupy v Panně byla využita k určení důležité Hubblovy konstanty a měřítka Vesmíru.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Kupa galaxií, Kupa v Panně, Markarian's Chain, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »