Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M1: Krabí mlhovina z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, J. Hester, A. Loll (ASU)

Tento zmatek po sobě zanechal výbuch hvězdy. Krabí mlhovina, výsledek supernovy z roku 1054, je zaplněná záhadnými filamenty. Filamenty nejsou jen velice komplexní, ale také se zdá, že mají menší hmotnost, než co bylo vyvrženo původní supernovou a vyšší rychlostí, než se dá očekávat z volné exploze. Mlhovina je vidět na snímku z Hubblova kosmického dalekohledu ve třech barvách zvolených podle vědeckého zájmu. Krabí mlhovina měří asi 10 světelných let. Ve středu mlhoviny se nachází pulsar: neutronová hvězda hmotná jako naše Slunce, ale jen o velikosti malého města. Pulsar v Krabí mlhovině rotuje asi 30 krát za sekundu.

Studenti (bez rozdílu věku): Podívejte se na astronomické přednášky online zdarma.

Štítky: Krabí mlhovina, M1, Hubblův kosmický dalekohled


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »