Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha s jižním světélkováním vzduchu

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Obs.)

Po západu slunce 1. září zaplavila chilskou zimní noční oblohu intenzivní načervenalá záře světélkování vzduchu. Zdá se, že se světélkování vzduchu nad mořem mraků nad pobřežím Tichého oceánu kolem Mléčné dráhy podél severního obzoru v atmosférických vlnách vlní a teče. Světélkování vzduchu se sice výškovým původem se podobá polární záři, ovšem záře místo toho vzniká chemiluminiscencí, kdy světlo vzniká při chemické extitaci. Běžně se dá zachytit citlivými digitálními kamerami jako zelenkavá záře, ovšem tato načervenalá emise světélkování vzduchu pochází od OH molekul a od kyslíkových atomů z extrémně nízkých hustot a v několika minulých letech byla na noční obloze na jižní polokouli často přítomná. Tu noc byla vidět i okem, ovšem bez barvy. Skoro nahoře je vidět Antares a centrální Mléčná dráha, vlevo je jasná hvězda Arkturus. U obzoru se přes Mléčnou dráhu rozkročily hvězdy Vega, Deneb a Altair, které jsou na severní noční obloze známé jako hvězdy Letního trojúhelníku.

Štítky: Mléčná dráha, Světélkování vzduchu


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »