Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vyhlížení Venuše pod obloukem Spitzkoppe

Uznání a copyright: Petr Horálek; Rollover Annotation: Judy Schmidt

Co je to na obloze? Na tomto nádherném panoramatu, které bylo pořízeno v časných ranních hodinách koncem září, je toho tolik k vidění, ovšem ten nejjasnější objekt na obloze je jasně planeta Venuše. Venuše na na snímku vidět pod přírodním skalnatým mostem v Spitzkoppe v Namibii, který už sám o sobě je malebný. Planetu v průzoru vlevo doplňuje silueta astrofotografa vpravo. Nad skalním mostem a daleko za ním jsou slavné ikony tmavé noční oblohy, zleva doprava: hvězdokupa Plejády, mlhovina Orion, jasná hvězda Sirius a Velké a Malé Magellanovo mračno. Venuše zůstává viditelná na východě na obloze před úsvitem a tento týden se k ní přidá úhlově docela blízko Mars.

Štítky: Venuše, Orion, Namibia, Mouse over


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »