Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

212 hodin expozice Orionu

Uznání a copyright: Stanislav Volskiy, Rollover Annotation: Judy Schmidt

Souhvězdí Orion je mnohem více, než jen tři hvězdy v řadě. Je to směr do vesmíru, který je bohatý na působivé mlhoviny. Abychomn si mohli vychutnat tuto dobře známou část oblohy, tak byla v průběhu mnoha noci v letech 2013 a 2014 pořízena extrémně dlouhá expozice. Po celkem 2012 hodinách exponování kamerou a dalším roce zpracování vznikl z 1400 snímků obraz o rozpětí více než 40 krát větším, než je úhlový průměr Měsíce. Na obrazu se stalo viditelnými mnoho zajímavých podrobností, pro oči je zvláště přitažlivá Barnardova smyčka, jasný červený kruhovitý oblouk, který směřuje ze středu dolů. Ta obrovská červená mlhovina nahoře není Růřicová mlhovina, ale méně známá mlhovina Lambda Orionis. Růžicová mlhovina ovšem vidět je: je to ta červená a bílá mlhovina vlevo nahoře. Jasná oranžová hvězda nad středem obrázku je Betelgeuse a jasná modrá hvězda vpravo dole je Rigel. Mezi další slavné mlhoviny zde patří mlhovina Hlavačarodějnice, mlhovina Plamen, Liščí kožich a pokud víte, kam se podívat, i poměrně malá mlhovina Koňská hlava. Ty tři slavné hvězdy, které kříží pás lovce Oriona se na tomto přeplněném obrazu dají sotva poznat, ale zkušené oko je najde pod středem obrazu vpravo.

Příští rok ve vesmíru: Nástěnný kalendář APOD 2016.

Štítky: Orion, Deep field, Nebulas, Mouse over


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »