Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duhové světélkování vzduchu nad Azorami

Uznání a copyright: Miguel Claro (TWAN); Rollover Annotation: Judy Schmidt

Proč celá obloha září jako obrovská opakující se duha? Světélkování vzduchu. Vzduch nyní vždycky světélkuje, ale je obtížné to vidět. Porucha, jako je blížící se bouře, může způsobit znatelné vlnění v zemské atmosféře. Tyto atmosférické hustotní gravitační vlny jsou oscilacemi vzduchu, které jsou analogické s těmi, které vznikají při vhození kamene do klidné vody. Dlouhotrvající expozice téměř vertikálních stěn světélkujícího vzduchu učinily zvlněné struktury lépe viditelné. Ovšem odkud se vzaly ty barvy? Temně červená pochází zřejmě od molekul OH asi 87 kilometrů vysoko, které excituje ultrafialové záření ze Slunce. Oranžové a zelené světélkování vzduchu způsobují nejspíš atomy sodíku a kyslíku, které jsou o něco výše. Snímek, na který se díváte, byl pořízen při výstupu na Mount Pico na portugalských Azorách. Světla na zemi pocházejí z ostrova Faial v Atlantickém oceánu. Na nádherné obloze, která je vidět přes pásovité světélkování vzduchu, středem probíhá centrální pás naší Galaxie Mléčná dráha a vlevo nahoře je vidět Galaxie v Andromedě, neboli M31.

Zkoumejte vesmír: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Azory, Světélkování vzduchu, Colorful, Mouse over


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »