Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16: Pilíře stvoření hvězd

Uznání: J. Hester, P. Scowen (ASU), HST, NASA

V Orlí mlhovině se rodí nové hvězdy. Tento snímek, který pořídil Hubblův kosmický dalekohled v roce 1995 ukazuje, jak se z pilířů molekulárního vodíku a prachu vynořují odpařující se plynné globule (EGGs - evaporating gaseous globules). Obří pilíře jsou světelné roky dlouhé a jsou tak husté, že se plyn uvnitř gravitačně smršťuje za vzniku hvězd. Intenzivní záření jasných mladých hvězd způsobuje intenzivní odpařování na konci každého pilíře, takže se materiál s nízkou hustotou odpaří a odhalí tak hvězdné porodnice s hustými "vejci" (EGGs). Orlí mlhovina, která je spojená s otevřenou hvězdokupou M16, se nachází asi 7000 světelných let daleko. Pilíře stvoření byly v roce 2007 zobrazeny družicovým Spitzerovým kosmickým dalekohledem v infračerveném světle, což vedlo k doměnce, že je už mohla zničit místní supernova, ale světlo z této události ještě k Zemi nedorazilo.

Řekněte pravdu: Už jste někdy tento snímek předtím viděli?

Štítky: M16, Orlí mlhovina, Star-formation


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »