Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trailer sondy Juno

Uznání videa: NASA, JPL, Juno Mission

Až příští pondělí kosmická sonda Juno přiletí k Jupiteru, co tam najde? Nic moc, pokud se nepovede vstup na oběžnou dráhu Jupiteru, což složitá série operací v neznámém prostředí nevysoko nad oblačností Jupiteru. Pokud se jí navedení povede, tak jak můžete podívat na videu, prosviští kolem Jupiteru mnohem blíže, než kterákoliv předchozí kosmická sonda. Cílem je zpomalit, vstoupit na vysoce eliptickou oběžnou dráhu a zahájit vědeckou práci po dobu dalších dvou let. K vědeckým cílům Juno patří mapování hloubkové struktury Jupiteru, zjištění množství vody v atmosféře, výzkum silného magnetického pole a jak dává kolem pólu vznikat polárním zářím. Tato zjištění dávají lidstvu příslib k lepšímu pochopení historie Sluneční soustavy a dynamice naší Země. Juno získává energii ze tří velkých slunečních panelů, z nichž každý má rozměr malého nákladního auta. Sonda Juno byla vypuštěna v roce 2011, má v plánu kolem obří planety oběhnout 37 krát a poté, aby se vyloučila kontaminace Europy mikroby, bude nasměrována do husté atmosféry Jupiteru, kde se rozpadne a roztaví.

Sdílejte oblohu: API: NASA a APOD

Štítky: Juno, Jupiter, Kosmická loď, Video


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »