Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hádanka oblohy nad Argentinou

Uznání a copyright: Sergio Montúfar; Acknowledgement: Planetario Ciudad de La Plata / CASLEO observatory

Dokážete najít kometu? Pravda, pečlivé oko dokáže na tomto nádherném 180-ti stupňovém panorámatu oblohy najít tisíce hvězd, desítky souhvězdí, čtyři planety, tři galaxie a centrální pás naší Galaxie Mléčné dráhy. Pokud víte, co hledat, tak můžete také identifikovat všudepřítomné zelené světélkování vzduchu, pozemské mračno, jižní nebeský pól a dokonce vzdálenou kupu hvězd. To vše je ovšem snadnější, než najít kometu 252P/LINEAR. Na snímku pořízeném počátkem dubna z národního parku el Leoncito v Argentině je na kopci vpravo také vidět kopule dalekohledu Jorge Sahade. Už jste našli kometu? Pokud ano, jste dobří (je to ta zelená skvrnka vlevo), ale opravdu těžké je najít Malé Magellanovo mračno.

Štítky: Kometa LINEAR, Mléčná dráha, Argentina, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »