Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orlí polární záře nad Norskem

Uznání a copyright: Bjørn Jørgensen

Co to je na obloze? Polární záře. Pět dnů předtím, než byl v roce 2012 pořízen tento snímek, na Slunci nastal velký výtrysk koronální hmoty CME (coronal mass ejection), který k Zemi vyvrhnul mračno rychle se pohybujících elektronů, protonů a iontů. I když většina tohoto mračna kolem Země jen prošla, tak něco přece jen dopadlo do naší magnetosféry a výsledkem byly nádherné polární záře pozorované ve vysokých severních šířkách. Zde vidíte zvlášť fotogenickou aurorální koronu, která byla zachycena nad norským Grotfjordem. Někomu ta mihotavá zelená záře rekombinujícího se atmosférického kyslíku může připomínat velkého orla, ale vy se můžete klidně podělit, co to připomíná vám. I když je už nyní po slunečním maximu, tak Slunce nadále vykazuje příležitostnou aktivitu a vytváří impozantní polární záře, které byly na Zemi vidět třeba minulý týden.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Polární záře, Pareidolie, Norway


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »