Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna v Andromedě

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Astronomové na Zemi často fotografují krásnou Galaxii v Andromedě. Pohled na tuto nejbližší velkou spirální galaxii, též označovanou M31, s jejími tmavými prachovými pásy, jasným žlutavým jádrem a spirálními rameny protkávanými modrým světlem hvězd, je dobře známý. Ovšem tato mozaika z dobře exponovaných úzkopásmových snímků představuje prvotřídní barevný portrét našeho sousedního vesmírného ostrova a nabízí ve stejném zorném poli pohled na docela neznámé, slabé načervenalé mračna zářícího ionizovaného vodíku. Přesto jsou tato mračna ionizovaného vodíku nejspíše v popředí scény, dobře uvnitř Galaxie Mléčné dráhy. Mohly by souviset se všudepřítomnými prachovými mezihvězdnými cirry, které jsou rozptýleny stovky světelných let nad naší galaktickou rovinou. Pokud by se nacházely ve vzdálenosti Galaxie Andromedy 2,5 miliónu světelných let daleko, tak by musely být enormní, jelikož samotná Galaxie Andromeda měří asi 200 000 světelných let.

Přednáška APOD: Pátek, 6. ledna, Společnost amatérských astronomů v New York City.

Štítky: M31, Spirální galaxie, Vodík, Hii


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »