Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Akční noc nad Magellanovými dalekohledy

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN);
Music Credit & License: Airglow by Club 220

Noční obloha se stále mění. Zde můžete vidět změny, které nastaly během 6,5 hodin koncem června 2014 za dvěma 6,5 m Magellanovými dalekohledy na observatoři Las Campanas v Chile. Červená záře na začátku na obzoru je světélkování vzduchu, slabé ochlazování vzduchu velmi vysoko emisí specifických barev světla. Pásy světélkování vzduchu jsou vidět přes celé časosběrné video. Počátkem noci se zcela vlevo blýsknou světla auta. Oblohou se míhají družice, které obíhají Zemi a odrážejí sluneční světlo. Nad hlavou pomalu plynou dlouhé řídké mraky. Vlevo vychází Velké Magellanovo mračno a rozsáhlý centrální pás naší Mléčné dráhy stoupá a díky zemské rotaci se natáčí. Jak noc postupuje, tak se Magellanovy dalekohledy pootáčejí a hledí do předem určených míst noční oblohy, aby je prozkoumaly. Obloha se každou noc mění jinak, i když jevy, které jsou ve hře zůstávají stejné.

Zkoumejte vesmír: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Magellanovy dalekohledy, Světélkování vzduchu, Mléčná dráha


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »