Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bílé oválné mračno na Jupiteru Juno

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing: Roman Tkachenko

Toto bouřkové mračno na Jupiteru je téměř tak velké jako Země. Je známé jako bílý ovál a jedná se o vířící oblačný systému s vysokým tlakem, který odpovídá pozemské anticykloně. Mračno je jedním z oválů "řetězu perel" jižně od Jupiterovy slavnější Velké rudé skvrny. Možná, že i Velká rudá skvrna je pouze opravdu velký bílý ovál, který zčervenal. V okolních mračnech, která plynou kolem a podél oválu, je zajímavá turbulence. Snímek pořídila 2. února kosmická sonda NASA Juno při svém novém průletu nad vrcholky mračen tohoto Jupiterova světa. Juno bude v několika následujících letech nadále obíhat a zkoumat Jupiter, určovat množství vodních par a pokoušet se určit, zda má Jupiter pod silnými mračny pevný povrch.

Štítky: Bílý ovál, Jupiter, Juno


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »