Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina s laserovým paprskem

Uznání a copyright: Stéphane Guisard (Los Cielos de America, TWAN)

Z observatoře ESO Paranal v poušti Atacama na planetě Zemi je vidět, jak pěkný obraz Mlhoviny v Orionu protínají čtyři laserové paprsky. Ne, není to žádná součást mezihvězdného konfliktu, ty lasery se právě používají při pozorování Orionu jedním z velkých dalekohledů této observatoře UT4 při technickém testu zvýšení ostrosti obrazu systémem adaptivní optiky. Pohled na mlhovinu s laserovými paprsky byl pořízen malým dalekohledem mimo kopuli UT4. Paprsky jsou vidět z perspektivy, protože nižší hustá atmosféra Země několik prvních kilometrů nad observatoří rozptyluje laserové světlo. Ty čtyři krátké úseky za paprsky jsou emise v atmosférické vrstvě s atomy sodíku, které ve výškách kolem 80 až 90 kilometrů excitovalo světlo laseru. Ovšem z perspektivy dalekohledu UT4 tyto čtyři úseky vypadají jako jasné skvrny nebo umělé pointační hvězdy. Jejich fluktuace se v reálném čase využívá při korekci rozmazání atmosférou ve směru pohledu ovládáním deformovatelného zrcadla v optické cestě dalekohledu.

Štítky: Laser, Adaptivní optika, Mlhovina Orion


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »