Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 6744

Uznání a copyright: Daniel Verschatse

Velká a krásná spirální galaxie NGC 6744 měří téměř 175 000 světelných let a je tedy větší než naše vlastní Mléčná dráha. Nachází se asi 30 miliónů světelných let daleko v jižním souhvězdí Páva (Pavo) a v malém dalekohledu je vidět jako slabý protáhlý objekt. Disk tohoto blízkého vesmírného ostrova vidíme vůči nám skloněný. Pozoruhodně zřetelný a podrobný portrét této galaxie pokrývá oblast zhruba o úhlové velikosti úplňku. Uvnitř v obřím žlutém galaktickém jádru převládá světlo ze starých chladných hvězd. Spirální ramena za jádrem vyplňují mladé modré hvězdokupy a růžové hvězdotvorné oblasti a vlevo dole prolétá menší satelitní galaxie, která připomíná satelitní galaxii Mléčné dráhy Velký Magellanův oblak.

Štítky: Ngc6744, Spirální galaxie


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »