Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  34. vesmírný týden 2014

34. vesmírný týden 2014

Mapa oblohy 20. srpna 2014 ve 21 hodin SELČ. Data: Stellarium Autor: Martin Gembec
Mapa oblohy 20. srpna 2014 ve 21 hodin SELČ. Data: Stellarium
Autor: Martin Gembec
Přehled událostí na obloze od 18. 8. do 24. 8.

Měsíc se blíží k novu, ráno projde kolem Venuše s Jupiterem. Navíc tyto planety se setkají na vzdálenost čtvrt stupně. Mars a Saturn jsou vidět jen večer za soumraku. Slunce je stále málo aktivní. Večerní přelety stanice ISS pomalu končí.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 20. srpna ve 21:00 SELČ.

Planety a Měsíc ve 34. týdnu 2014. Data: Stellarium Autor: Martin Gembec
Planety a Měsíc ve 34. týdnu 2014. Data: Stellarium
Autor: Martin Gembec
Obloha:

Měsíc bude v novu až další pondělí 25. srpna. To znamená, že bude viditelný nad ránem a dojde k jeho zajímavému setkání s ranními planetami. Nejprve bude vidět v sobotu 23. 8. ráno napravo od Venuše a Jupiteru a ještě slabší srpek bude potom v neděli viditelný jen nízko nad obzorem pod oběma planetami.

Planety:
Mars (0,6 mag) a Saturn (0,6 mag) jsou na obloze jen asi 5 stupňů daleko od sebe. Najdeme je v souhvězdí Vah kolem hvězdy Zuben Elgenubi. Večer se stačí dívat jihozápadním směrem k obzoru.
Venuše (−4 mag) a Jupiter (−2 mag) jsou vidět nedaleko Jesliček v souhvězdí Raka. Obě planety projdou jen čtvrt stupně od sebe už v pondělí ráno. I nadále budou ale hezkou dvojicí k vyhledání za ranního kuropění, navíc o víkendu se přidá srpek Měsíce.

Aktivita Slunce je stále na nízké úrovni a podle počtu skvrn se asi nějaká změna nechystá. Další vývoj skvrn můžete sledovat na aktuálním snímku SDO.

Přelety ISS na večerní obloze tento týden skončí. Pro rychlou předpověď přeletu ISS si stačí kliknout na nejbližší město. (Odkazy v tabulce, v ČR od západu na východ, vedou na Heavens-above.com)

Stanice ISS
Karlovy Vary Plzeň Ústí nad Labem
Praha České Budějovice Liberec
Jihlava Pardubice Hradec Králové
Svitavy Brno Olomouc
Zlín Ostrava Bratislava

Přelety družic hledejte také na Calsky.com.

C/2014 E2 Jacques ve 34. týdnu 2014, data:Guide 9 Autor: Martin Gembec
C/2014 E2 Jacques ve 34. týdnu 2014, data:Guide 9
Autor: Martin Gembec
Kometa C/2014 E2 (Jacques) už je zase pohodlně viditelná a vzhledem k tomu, že kolem půlnoci nevadí ani svit Měsíce, je to ideální doba na její pozorování.

Kosmonautika:

  • Rosetta pokračuje v prvotním výzkumu jádra komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Na blogu ESA najdete další zajímavé informace a pěkné fotografie.
     
  • Sonda New Horizons zaměřila svůj minidalekohled LORRI (The Long Range Reconnaissance Imager), aby zkusil vyfotografovat Pluta s Charonem rok před průletem kolem nich. Na snímcích už je vidět obě tělesa asi jako na prvních snímcích HST z devadesátých let, takže příští rok už bude zajímavé sledovat nové snímky.
     
  • Nákladní loď Cygnus společnosti orbital Sciences se v pátek oddělila od ISS a v neděli shořela v atmosféře.
     

Výhled na příští týden:

  • Mladý Měsíc, Mars a Saturn
  • Výročí: Voyager 2 u Neptunu
  • Výročí: objev Saturnova Enceladu

Mapa oblohy s úkazy v srpnu ke stažení v PDF,
Interaktivní online planetárium,
Mapa oblohy online.




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Vesmírný týden


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »