Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Vojenská agentura se zabývá řešením problému kosmického smetí
Vít Straka Vytisknout článek

Vojenská agentura se zabývá řešením problému kosmického smetí

leodebris.jpg
Tento týden se ve Washingtonu konala konference o možnostech řešení narůstajícího problému kosmického smetí na oběžné dráze okolo Země. Pořadateli byly NASA a Pentagon, který také uvažuje o svém zapojení do vyvíjení technik, které by v budoucnu mohly s vyčištěním oběžné dráhy pomoci.

Setkání se zúčastnilo okolo 300 lidí z NASA, Pentagonu, Evropské kosmické agentury, dále tu byli k vidění představitelé Ruska a Japonska. Skupina diskutovala o nejrůznějších možnostech "uklízení" na oběžné dráze, včetně použití laserů, slunečních plachetnic, svazování fragmentů kosmického smetí anebo jeho přesun na méně používanou oběžnou dráhu. Tato problematika ale rozhodně není jednoduchá, snahy o odstraňování kosmického odpadu z vesmíru se objevily už v 70. letech ale pokaždé padly kvůli technickým nebo ekonomickým překážkám. Několik návrhů na vyčištění oběžné dráhy se jeví jako technicky proveditelné ale mohou opět narazit na potíže s financováním. A toto si chce vzít za úkol Pentagon. Jeho studie nám má ukázat technicky a ekonomicky schůdné cesty k vyřešení problému kosmického odpadu. To je podle odborníků pouze jediné: nějakým způsobem jej dostat pryč z oběžné dráhy.

Situace je vážně alarmující. V současné době se na nízké oběžné dráze nachází asi 15 000 objektů větších než 10 cm, jedná se o zbytky nebo celky vysloužilých satelitů a vyhořelé stupně nosných raket. A to nepočítáme stovky tisíc fragmentů menších než dlaň, z nichž některé jsou tak malé, že nemohou být sledovány radary. Situace se výrazně zhoršila dvakrát za poslední tři roky. V lednu 2007 Čína v rámci testu zbraně proti satelitům zničila vlastní meteorologickou družici, čímž na oběžné dráze vytvořila oblak, čítající 3000 kusů smetí. Letos v únoru zase došlo na nízké oběžné dráze ke kolizi nefunkčního ruského satelitu a americké komunikační družice, přičemž vzniklo 2000 nových trosek.

Podle odborníků bude toto číslo růst. Při aktuálním stavu kosmického smetí na oběžné dráze se podobné kolize dají očekávat každých zhruba pět let, během tohoto století by k tomu docházelo čím dál častěji. Světové kosmické agentury přijaly pravidla, které mají situaci zlepšit. Týkají se snížení pravděpodobnosti orbitálních kolizí a stanovují zákony pro zacházení s vysloužilými satelity. Tady také může nastat problém. Satelit, nyní létající na oběžné dráze jako nefunkční, je majetkem státu, jež jej vypustil, takže při jeho likvidaci by mohla být nutná mezinárodní dohoda.

407723main_s129e009317_hires.jpg
Kosmické smetí je jedním z nejpalčivějších problémů současné kosmonautiky. Zbytky starých družic ohrožují ty aktivní a do nebezpečí kolize se často dostává i Mezinárodní kosmická stanice, neustále obydlena posádkou. K žádné kolizi zatím naštěstí nedošlo. Kvůli kosmickému smetí byla dokonce málem zrušena poslední mise k Hubbleovu teleskopu, jež se uskutečnila letos v květnu. Odborníci se shodují, že čím rychleji se něco podnikne, tím lépe. Jinak se situace bude jen zhoršovat.

Zdroj:
www.spaceflightnow.com




O autorovi

Vít Straka

Vít Straka

Vít Straka je český popularizátor astronomie a zejména pak kosmonautiky. Narodil v roce 1991, v současnosti žije na Hodonínsku, je členem Astronautické sekce ČAS a studuje Masarykovu univerzitu v Brně. Do jisté míry vděčí za svůj zájem o vesmír a kosmonautiku brněnskému planetáriu vlastně, protože v dětství jej zde zaujaly záběry postav, které v podivných skafandrech skákaly po Měsíci. Nejdříve vyděsily, pak podnítily zájem a odstartovaly bádání v kosmounautice. V redakci Astro.cz působí od roku 2008 a publikuje zde především články o vesmírných misích a Sluneční soustavě. Kromě Astro.cz dlouhodobě spolupracuje s časopisem Tajemství vesmíru, věnuje se přednáškové činnosti či popularizaci astronomie a kosmonautiky v rozhlase. V kosmonautice rád spatřuje její přínosy lidstvu, které třeba nemusí být na první pohled zřejmé. Osobně potkal již více než dvě desítky astronautů a kromě vesmíru a kosmonautiky patří k jeho koníčkům zvířata, historie či slézání vysokých budov a staveb. Kontakt: vitek.straka@seznam.cz.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »