Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Chování času ve vesmíru s Petrem Kulhánkem

Chování času ve vesmíru s Petrem Kulhánkem

Zakřivený prostoročas kolem Země Autor: NASA
Zakřivený prostoročas kolem Země
Autor: NASA
V sobotu 24. srpna 2013 v 16:10 uvede Český rozhlas Plus pořad Nebeský cestopis s astrofyzikem prof. RNDr. Petrem Kulhánkem, CSc. Hlavním tématem bude chování času ve vesmíru.

Člověk ve svém běžném životě považuje čas za něco, co plyne objektivně neustále stejně rychle. To, že často říkáme, "ten čas rychle letí" nebo "dneska se ten čas vleče", to jsou jen naše subjektivní pocity, které nemají nic společného s fyzikálními příčinami. Všechny hodiny umístěné na stálém místě ukazují rovnoměrně plynoucí čas. Zkrátka hodina uběhne přesně za hodinu.

Můžete se ptát, o čem to tedy s Petrem Kulhánkem budeme mluvit? Proč věnovat hodinový pořad něčemu, co se nemění? Jenomže ve vesmíru, zejména při vyšších rychlostech nebo v silnějších gravitačních polích, může dělat čas doslova psí kusy. A právě o tom bude dnešní Nebeský cestopis.

Nebeský cestopis s Petrem Kulhánkem Autor: Český rozhlas
Nebeský cestopis s Petrem Kulhánkem
Autor: Český rozhlas
V pravidelných rubrikách se podíváme na planety a hvězdy ranní oblohy a požádáme Martina Myslivce o zkušenosti s fotografováním hvězdné oblohy.

Jak pořad poslouchat? Pokud budete na internetu, můžete použít přehrávač streamu ČRo Plus. Stanice vysílá i na středních vlnách, digitálně, přes satelit. Vše je vysvětleno zde. Kdo si nenajde čas v sobotu 24. srpna od 16:10 do 17:00, může si pořad stáhnout z archivu. V něm se objeví jen několik minut po 17 hodině.

Za 14 dní 7. září si budeme tentokrát s Jiřím Grygarem v Nebeském cestopisu povídat o meteorech a meteorických rojích.






16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Foceno afokalne newton 150/750 mm okular 6,5 mm IPhone 13

Další informace »