Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Odkud pozorovat oblohu s Jiřím Grygarem

Odkud pozorovat oblohu s Jiřím Grygarem

Dráhy hvězd. Autor: Jan Sienczak
Dráhy hvězd.
Autor: Jan Sienczak
V sobotu 5. října 2013 v 16:10 uvede Český rozhlas Plus pořad Nebeský cestopis s astrofyzikem RNDr. Jiřím Grygarem, CSc. Hlavním tématem bude tma jako ohrožený druh.

Dá se říct, že o tématu tmavé oblohy a hledání nejlepších míst k pozorování vesmíru, se nebavíme rádi. Je to spíš nutnost. Ještě před 150 lety byla temná obloha něčím naprosto samozřejmým, zatímco dnes je téměř samozřejmé, že lidé vidí jenom pár nejjasnějších hvězd. Vývoj civilizace nezastavíme ani to nechceme, ale v řadě případů si noční pohled na oblohu kazíme sami tím, že stručně řečeno svítíme špatně.

S Jiřím Grygarem se v pořadu nebudeme bavit jen o světelném znečištění, ale také o přírodních vlivech, které snižují kvalitu pohledu na oblohu. Řekneme si, co všechno byste na obloze viděli v dokonalé tmě a kde jsou nejlepší místa s tmavou oblohou.

Nebeský cestopis s Jiřím Grygarem Autor: Český rozhlas
Nebeský cestopis s Jiřím Grygarem
Autor: Český rozhlas
V pravidelných rubrikách pozveme k pozorování Marsu a upozorníme na nesmírně zajímavý český projekt Asteroids@home, ve kterém může každý pomoci vědcům s výzkumem planetek.

Jak pořad poslouchat? Pokud budete na internetu, můžete použít přehrávač streamu ČRo Plus. Stanice vysílá i na středních vlnách, digitálně, přes satelit. Vše je vysvětleno zde. Kdo si nenajde čas v sobotu 5. října od 16:10 do 17:00, může si pořad stáhnout z archivu. V něm se objeví jen několik minut po 17 hodině.

Za dva týdny, 19. října, se s Petrem Kulhánkem budeme věnovat galaxiím, obřím hvězdným ostrovům.




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »