Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Přednáška: Všechno lítá, co peří má

Přednáška: Všechno lítá, co peří má

Přednáška Všechno lítá, co peří má na HaP České Budějovice Autor: Hvězdárna a planetárium České Budějovice
Přednáška Všechno lítá, co peří má na HaP České Budějovice
Autor: Hvězdárna a planetárium České Budějovice
aneb O letu ptáků z pohledu fyziky

Ve středu 12. března 2014 navštíví Hvězdárnu a planetárium České Budějovice fyzik doc. RNDr. Zdeněk Bochníček, Dr. Proč pták mává křídly? Proč se tažní ptáci seskupují do formace tvaru písmene V? Jak létá hmyz? To a mnohé další bude vysvětleno na přednášce doplněné neobvyklými experimenty. Program začíná o 19.00 hodině v kinosále HaP. Jednotné vstupné 100,- Kč, předprodej vstupenek od 4. března 2014. Přednáška je součástí doprovodných akcí k výstavě Kleťský zvířetník.

Tisková zpráva Hvězdárny a planetária České Budějovice s pobočkou na Kleti.

Schopnost ptáků létat vzrušuje lidstvo po tisíciletí a dávná báje o Ikarovi je výrazem touhy člověka létat jako pták. Ikarův pokus skončil tragédií a tím jen utvrdil představu, že člověk nikdy nebude moci letět a nebude možné zkonstruovat stroj těžší vzduchu, který by to dokázal. Ale ptáci, ti to dokáží! Mysleli si snad naši předkové, že ptáci mají nadpřirozené schopnosti?

V přednášce nás docent Zdeněk Bochníček seznámí se základy fyziky letu těles těžších než vzduch, vysvětlí, proč pták mává křídly a proč se tažní ptáci seskupují do formace tvaru písmene V. Zmíní i let hmyzu, který ještě před pouhými dvaceti roky nebyl uspokojivě vysvětlen. Přednáška bude doplněna neobvyklými experimenty.

Docent Zdeněk Bochníček působí na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Výstava Kleťský zvířetník aneb veverky, kuny, myši, strakapoudi, sojky, sovy a motýli na návštěvě u hvězdářů představuje osobní pohled na přírodu Blanského lesa. Výstavu lze spatřit v otevírací době ve výstavní hale Hvězdárny a planetária České Budějovice. Vstup volný.

Hvězdárna a planetárium České Budějovice je instituce, zabývající se astronomickým výzkumem a seznamováním široké veřejnosti s astronomií a jí příbuznými vědami. Českobudějovická hvězdárna je umístěna v Háječku na soutoku Vltavy a Malše.




O autorovi



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »