Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Světový úspěch českých vědců - tentokrát ve výzkumu Slunce
redakce Vytisknout článek

Světový úspěch českých vědců - tentokrát ve výzkumu Slunce

Erupce X5 na Slunci 25.2.2014 Autor: SDO/NASA
Erupce X5 na Slunci 25.2.2014
Autor: SDO/NASA
Čeští vědci poskytli detailní trojrozměrný popis sluneční erupce

Sluneční erupce a kosmické počasí, to je také výzkum ve Slunečním oddělení Astronomického ústavu AV ČR. Přinášíme informaci o velmi zajímavé erupci, kterou společně zpracovali astronomové z několika evropských institucí. Studie byla publikována v prestižním časopise The Astrophysical Journal v březnu tohoto roku a také v online verzi časopisu Science.

Hlavním autorem je Dr. Jaroslav Dudík, který pracoval na Astronomickém ústavu AV ČR a nyní pracuje na Univerzitě v Cambridge. Spoluautorem je Dr. Marian Karlický ze Slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR.

Vědci poprvé detailně popsali proces sluneční erupce ve třech dimenzích. Observačně potvrdili teoretický model "slipping reconnection", ve kterém je erupční energie uvolňována při dynamicky rozvíjející se interakci erupčních smyček. Tím zobecnili tzv. standardní model sluneční erupce.  

Analýza této erupce nás přivádí o krok blíže k předvídání, kdy a kde velká sluneční erupce nastane. To má zásadní význam pro ochranu Země před možným zničujícím kosmickým počasím. Naše stále vyspělejší technologie jsou totiž na kosmickém počasí čím dál závislejší. Více v anglickém textu na webu www.cam.ac.uk.

Zdroj: Astronomický ústav AV ČR

Video: Průběh sluneční erupce
(Zdroj: Cambridge university)




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »