Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Pardubice uctily památku svých čtyř průkopníků

Pardubice uctily památku svých čtyř průkopníků

Artur Kraus Autor: Petr Komárek
Artur Kraus
Autor: Petr Komárek
V úterý 20. května 2014 proběhlo na pardubickém centrálním hřbitově slavnostní setkání s názvem Den dopravy. Již samotný podtitul „Per aspera ad astra“ tedy „Přes překážky ke hvězdám“ naznačuje, v jakém duchu se letošní oslavy nesly. Mezi významnými pardubickými průkopníky tak mimo známých jmen jakými jsou Ing. Jan Kašpar, Eugen Čihák či Jan Perner byl se ctí za přítomnosti zástupců Pardubického kraje, města Pardubice a některých poslanů parlamentu ČR připomenut i zakladatel první lidové hvězdárny v Čechách a průkopník bezmotorového létání baron Artur Kraus.

Kraus_pieta3 Autor: Petr Komárek
Kraus_pieta3
Autor: Petr Komárek
Letošní DEN DOPRAVY, na němž v rámci oslav 160. výročí narození barona Artura Krause spolupracovala i pardubická hvězdárna a Dům dětí a mládeže ALFA Pardubice, se započal odhalením netradiční naučné stezky. Právě od 20. května 2014 najdou zájemci o historii přesné místo posledního odpočinku významných osobností tohoto města. Čtyři výše zmíněné osobnosti nevyjímaje.

Zcela výjimečně se návštěvníkům a hostům vzpomínkové akce dostalo nahlédnout do prostor rodinné hrobky Krausových, jež je situována jako krásně zdobená kaple. Připomínkou astronomických počinů barona Artura Krause je blankytně modrý strop s vyobrazením hvězdné oblohy. Ještě jednou v tomto roce by se tak zcela mimořádně mělo toto místo otevřít veřejnosti a to právě na den narození pana barona, tedy 2. srpna 2014.

Na fotografie z průběhu celé akce se můžete podívat ve fotogalerii projektu ROK ARTURA KRAUSE 2014.




O autorovi

Petr Komárek

Petr Komárek

Petr Komárek (* 5. října 1982, Pardubice, Česká republika) je popularizátorem astronomie, člen Astronomické společnosti Pardubice a od roku 2007 vedoucím Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích, kde se mimo jiné věnuje se výchově mládeže v astronomických kroužcích. Jedním z jeho největších koníčků je cestování a fotografování. Účastnil se též tří expedic SAROS za úplným zatměním Slunce (do Turecka v roce 2006, Ruska v roce 2008 a Číny o rok později).



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »