Úvodní strana  >  Články  >  Exoplanety  >  42. konference o výzkumu proměnných hvězd a exoplanet

42. konference o výzkumu proměnných hvězd a exoplanet

Vznikající hvězda se dvěma protilehlými výtrysky.
Vznikající hvězda se dvěma protilehlými výtrysky.
Nenechte si ujít přednášky předních českých odborníků, prezentaci zajímavých výsledků amatérských astronomů nebo práce studentů. To vše v prostředí Štefánikovy hvězdárny v Praze od 19. do 21. listopadu.

STÁLE JSOU VOLNÁ MÍSTA.

Sekce proměnných hvězd a exoplanet České astronomické společnosti pořádá letos již 42. konferenci. Setkávání profesionálních i amatérských astronomů v oblasti proměnných hvězd a příbuzných oborů za tu dobu získalo na důležitosti. Každoroční prezentace výsledků a diskuze nad pozorovacími programy a způsoby měření, vede ke zlepšování a zkvalitňování práce českých astronomů. A nejen českých. Konference vznikly za Československa a dodnes se akce účastní kolegové ze Slovenska a další zahraniční hosté.

Konferenci zahájí vedoucí Štefánikovy hvězdárny Bc. Jakub Rozehnal zajímavou přednáškou na téma Exokomety

Ilustrační obrázek magnetaru ukazuje popraskaný povrch neutronové hvězdy a plazmu pohybující se podél magnetických siločar. Autor: NASA
Ilustrační obrázek magnetaru ukazuje popraskaný povrch neutronové hvězdy a plazmu pohybující se podél magnetických siločar. Autor: NASA

Zajímavé přednášky o proměnných hvězdách
Hlavním tématem konference jsou samozřejmě proměnné hvězdy. Z tohoto oboru se můžeme těšit především na zvané přednášky.

RNDr. Vojtěch Šimon, PhD. z Astronomického ústavu AV ČR se bude věnovat tématu:Co nám mohou barevné indexy říci o optických protějšcích vysokoenergetických zdrojů.

dr. Natalia A. Virnina z univerzity v Oděse na Ukrajině přednese výsledky objevování a klasifikace nových proměnných hvězd a objev dvou zákrytových dvojhvězd s neobvykle asymetrickými světelnými křivkami

Kromě těchto přednášek čeká účastníky celá řada dalších příspěvků, např.o astronomické expedici za proměnnými hvězdami do Chile, výstředné dvojhvězdy, dvojhvězdy se změnami period, záhada Blažkova jevu a další.

HD209458.jpg

Pozorování exoplanet
Stále častěji se čeští amatéři věnují nejen proměnným hvězdám, ale také exoplanetám. Dnes je známo už 106 exoplanet, které přecházejí před diskem své mateřské hvězdy. Pokles jasnosti hvězdy při zastínění exoplanetou je neobyčejně malý. Přesto se dá pozorovat i amatérskými prostředky. Je k tomu ale třeba mít patřičné znalosti a dodržovat správný postup.

dr. Pavel Machálek z NASA Ames Research Center prozradí zákulisí kosmického dalekohledu Kepler, který objevil stovky nových exoplanet pomocí tranzitů.

Mgr. Stanislav Poddaný ze Štefánikovy hvězdárny představí celosvětovou databázi přechodů exoplanet ETD, kterou spolu s Bc. Lubošem Brátem a Mgr. Ondřejem Pejchou vybudovali.

Dále se bude hovořit například o exotických exoplanetách nebo klasifikaci exoplanet.

Akce je otevřena všem zájemcům o proměnné hvězdy a exoplanety. Přihlaste se co nejdříve na stránkách Sekce proměnných hvězd a exoplanet.






16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »