Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  Třetí letošní nova v M31 objevená z ČR

Třetí letošní nova v M31 objevená z ČR

Rád bych vás informoval o objevu další novy v M31 (celkověčtvrté a letos třetí). Kromě mne tuto novu nezávisle objevili Ital Marco Fiaschi v Padově. On ze snímku z 19./20. a 20./21.a já z 18./19. a 20./21. července.

Je nejslabší ze všech čtyř, jasnost se pohybovala v R oboru mezi 18.5-19.0 mag,což by nebylo tak zlé vzhledem k tomu, že jsem ji našel nasnímcích seskládaných z mnoha expozic pořízených kvůlifotometrii předchozích dvou nov. Je ale pouze necelé 3' odjádra M31, kde je velmi vysoký jas pozadí a velký gradientjasu směrem k jádru.

Po sejmutí obrazovky toho na obrázku tedy mnoho vidět není,takže se budete muset spokojit s tímto slovním popisem.

Je to skutečně naprosto vyjímečné období, kdy v M31 vybuchloběhem 6 týdnů 5 nov. Všechny (možná s vyjímkou první, objevenéFiaschim) byly objeveny prakticky okamžitě po vzplanutí, ještěpřed maximem jasnosti nebo méně než dva dny po něm.To bylo mimo jiné umožněno i tím, že v těch "správných nocích"bylo jasno...




O autorovi

Kamil Hornoch

Narodil jsem se v r. 1972 v Brně. Žiji v Lelekovicích, což je vesnice ležící asi 10km severně od Brna. Vystudoval jsem střední průmyslovou školu elektrotechnickou. Po škole jsem se začal věnovat podnikání.

O astronomii se zajímám od věku asi 9 let. V roce 1984 jsem začal navštěvovat Klub Mladých Astronomů na brněnské hvězdárně. Zhruba ve stejné době jsem začal se "smysluplným" pozorováním - pozorování bylo tím hlavním, co mne v astronomii zaujalo a věnuji se mu dodnes. Vyzkoušel jsem si asi všechny oblasti vizuálního pozorování - nejvíce času jsem pak věnoval pozorování komet, meteorů a proměnných hvězd.

V současné době se věnuji především fotometrii komet a proměnných hvězd jak vizuálně tak i pomocí CCD techniky, astrometrii komet a planetek a vizuálnímu pozorování meteorů.

Jsem členem ČAS, SMPH (člen výboru), B.R.N.O., Medůza a APO.



13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »