Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Beagle 2 stále mlčí

Beagle 2 stále mlčí

29.12.2003 - 18:00 hod - v Londýně oznámil člen řídícího týmu Beagle 2, Colin Pillinger, že jednou z možností, proč se nepodařilo navázat se sondou spojení, je její zřícení do kráteru. Kráter, jehož průměr je odhadován na cca 1 km, byl objeven americkou sondou Mars Global Surveyer na snímcích, které byly pořízeny krátce před přistáním sondy Beagle 2. Byla by to obrovská smůla, trefit se ze Země do "golfové jamky" na Marsu.

Zdroj:
- iDnes
- ESA - Mars Express
- řídicí středisko Mars Express - web kamera
- home page Beagle 2

27.12.2003 - 18:30 hod - Vědci a technici z ESA marně čekali na signál od Beagle 2. Signál nebyl zachycen ani na pátý pokus sondou Mars Odyssey (NASA) z oběžné dráhy planety Mars, ani anglickým teleskop "Jodrell Bank radio telescope". Do dalšího pátrání po signálu sondy Beagle 2 byl zapojen i radioteleskop Stanfordské univerzity v Kalifornii. Další šancí pro navázání spojení bude změna oběžné dráhy kosmické sondy Mars Express, čehož se dočkáme po 4. lednu 2004.

27.12.2003 - 9:30 hod - Stále nebyl zachycen žádný signál o Beagle 2. Kromě Mars Odyssey (NASA) z oběžné dráhy planety Mars, pátrá po signálu z Beagle 2 i anglický teleskop "Jodrell Bank radio telescope", ovšem také bez úspěchu. Nyní čekáme na zprávy z možného spojení, které mělo nastat v 7.15 CET.

26.12.2003 - 23:20 hod - "Žádný signál od Beagle 2 nebyl detekován". Je to další smutná zpráva z oblasti průzkumu planety Mars. Další příležitost pro možné spojení je zítra v 7.15 CET.

25.12.2003 - 10:21 hod - Zatím není jisté, zda modul Beagle 2 přistál v pořádku na Marsu. Jisté je jen to, že sonda Mars Express úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu rudé planety. Úspěšné přistání modulu Beagle 2 musí nad místem dopadu potvrdit americká družice Mars Odyssey. Družice Mars Odyssey měla podle harmonogramu zachytit signál o přistání sondy na Marsu v půl osmé ráno SEČ. První pokus však nebyl úspěšný. "Je to trochu zklamání, ale není to konec světa. Nečiňte závěr, že jsme loď (modul) ztratili," řekl vědecký šéf evropské mise Colin Pillinger, který dále podotkl, že příští možnost kontaktu mezi Beagle-2 a Mars Odyssey bude ve okolo půlnoci ze čtvrtka na pátek a další v pátek.




O autorovi

Petr Bartoš

Petr Bartoš

Petr Bartoš (*1971, Sezimovo Ústí) je jihočeský popularizátor astronomie. K astronomii ho již v dětství přivedl populární seriál Okna vesmíru dokořán a od té doby se jí věnuje amatérsky. Profesně nyní pracuje jako analytik. V roce 1993 se stal členem České astronomické společnosti a od roku 1998 působí na Hvězdárně Františka Pešty v Sezimově Ústí. Zabývá se především historií astronomie, spoluzakládal Astronomickou olympiádu, cenu Littera astronomica, několik let redigoval Kosmické rozhledy.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »