Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Datové úložiště evropského projektu družice Gaia
redakce Vytisknout článek

Datové úložiště evropského projektu družice Gaia

GAIA.jpg
Společnost CQK Holding a její divize datových úložišť ve spolupráci s EMC Czech Republic, dodavatelem a výrobcem nejmodernějších diskových polí a datových úložišť, navrhla a dodala základ sekundárního datového archivu pro Evropskou kosmickou agenturu v rámci projektu družice Gaia. Datový archiv bude provozován Astronomickým ústavem Akademie věd České republiky v Ondřejově, kde je i fyzicky umístěn v rámci účasti českých astronomů v evropském projektu. Čeští vědci tak dostávají k dispozici nejmodernější špičkové vybavení pro přípravu algoritmů analýzy dat a výzkumnou činnost.

Tisková zpráva ze 13. července 2011

Základním stavebním kamenem nového datového archivu se stalo diskové úložiště VNX5300 společnosti EMC. Systém VNX5300 je součástí v nedávné době uvedené řady Unified storage. Jedná se o škálovatelné, vysoce dostupné systémy, nabízející funkce jak souborových systémů NAS, tak blokově orientovaných diskových polí, určených pro sítě SAN. VNX rovněž podporují řadu protokolů a datových typů, jako je třeba NFS (Network File Systém), CIFS (Common Internet File Systém), iSCSI, FC (Fibre Channel) nebo FCoE (Fibre Channel over Ethernet). Výkonný a škálovatelný hardware je doplněn softwarem poskytujícím snadnou správu, vysokou efektivitu úložných operací i vysokou ochranu dat. To vše z VNX činí univerzální úložiště pro všechny potřeby zákazníků. Diskové úložiště lze rozšiřovat až do kapacity 1 PB (petabyte – 10^15 byte).

Astronomická družice Gaia je jedním z klíčových projektů Evropské kosmické agentury ESA. Úkolem družice je určování poloh, vzdáleností, pohybů a řady fyzikálních vlastností objektů po celé obloze. Během plánované pětileté životnosti (start v květnu 2013) bude družice asi 70 krát opakovat měření jedné miliardy různých objektů - těles ve Sluneční soustavě, hvězd, exoplanet, supernov, kvasarů a galaxií. Základním výsledkem projektu bude sestavení první třírozměrné mapy naší Galaxie. Všechna pozorování se soustředí v Gaia Main Database GMDB. Po prvním zpracování bude databáze přístupná pro celou astronomickou komunitu.

Odborníci ze 24 vědeckých institucí v Evropě připravují software pro zpracování dat, která budou získávána pěti vědeckými přístroji na palubě družice. Astronomický ústav AV ČR se projektu Gaia účastní prostřednictvím zahraničního grantu ESA PECS 9058 (2007 – 2011).

Datové úložiště
Datové úložiště
Družice bude generovat velký objem dat – hrubá telemetrie 100 TB za pět let, konečný objem zpracovaných pozorování v GMDB se odhaduje na několik PB. Paměťové zařízení, instalované v Ondřejově, bude sloužit jako sekundární databáze – Gaia Ondřejov Centre GOC.

Společnost EMC Czech Republic je tuzemskou pobočkou americké společnosti EMC Corporation, vedoucí světové firmy v oblasti produktů, služeb a řešení pro ukládání a správu informací. V České republice je společnost EMC zastoupena od roku 1999 a mezi její klienty patří mimo jiné přední české telekomunikační společnosti a finanční instituce. Společnost EMC nabízí nejucelenější a nejmodernější řadu úložných produktů na trhu a v roce 2010 investovala do výzkumu a vývoje více než dvě miliardy dolarů.

Společnost CQK Holding je konzultační a poradenská společnost, která je na trhu od roku 2008. Společnost se mj. věnuje tématu ukládání velkých objemů dat a životnímu cyklu informací. CQK Holding také podporuje akademickou obec a několik vědecko-výzkumných aktivit v České republice.

"Jsme velmi rádi, že naše systémy přispějí vědě a výzkumu a dalšímu zvýšení potenciálu českých vědeckých pracovišť. Zároveň je volba našich technologií pro sekundární úložiště družice Gaia pro nás významným oceněním a důkazem, že prostředky, investované do vývoje a výzkumu naší společností, udržují naše produkty na technologické špičce. Přejeme mnoho úspěchů jak projektu Gaia, tak i celé naší vědecké komunitě“, komentuje realizaci projektu ředitel EMC Czech Republic Ing. Michal Fišer.

Převzato ze stránek Astronomického ústavu AV ČR www.asu.cas.cz




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »