Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Dragon se chystá k ISS, Falcon na přistání na pevnině

Dragon se chystá k ISS, Falcon na přistání na pevnině

Loď Dragon se vznáší nad Zemí.
Autor: NASA.

Další zásobovací let soukromé nákladní lodi Dragon je už na spadnutí, proto se v dnešním článku podíváme na detaily této mise. Jedná se v pořadí už o jedenáctý exemplář Dragonu, který se vydá do vesmíru. V útrobách nákladní lodi bude 1790 kilogramů zásob, vědeckých experimentů a náhradních dílů. V nehermetizovaném trunku pak bude upevněn stykovací adaptér IDA, náhrada za kus, který byl ztracen při misi CRS-7. Přistání prvního stupně je samozřejmě opět v plánu, po poslední sérii přistání na moři se však můžeme těšit na pokus o přistání na pevnině. Start samotný je zatím naplánovaný na pondělí v 6:45 našeho času. Přenos vám nabídne živě s českým komentářem server kosmonautix.cz.

Z 1790 kg nákladu v natlakované sekci Dragonu bude celých 930 kg tvořeno vědeckými experimenty, 370 kg zaberou zásoby pro posádku, 280 kg připadne na náhradní díly, 127 kg pak na pomůcky pro výstupy do vesmíru, 54 kilogramů připadne na ruské vybavení a jediný kilogram zaberou náhradní díly do počítačů. Ale asi nejdůležitější část nákladu se bude nacházet v trunku Dragonu, 467 kilogramů vážící stykovací adaptér IDA-2 (International Docking Adapter). Ten bude připojen na konec přechodového tunelu PMA (Pressurised Mating Adapter). Oba tunely PMA (PMA 2 a PMA 3) se nacházejí na uzlu Harmony. Podle původního plánu měl být adaptér IDA-1 připojen k PMA 2 a IDA-2 k PMA 3, ale havárie mise CRS-7 a ztráta IDA-1 situaci zkomplikovala. Proto je nyní v plánu připojit IDA-2 k PMA 2 a nový IDA-3 k PMA 3. Pro výrobu IDA-3 budou využity díly, které zbyly po předchozích dvou adaptérech, takže nebude nutné vyrobit všechno znovu. Start by pak měl přijít v květnu roku 2017 při misi CRS-12. Adaptéry IDA umožní mimo jiné automatické připojování nových soukromých lodí pro posádku (Crew Dragon a Starliner), pokud se o jejich funkci chcete dovědět více, máme pro vás samostatný článek věnovaný přesně tomuto tématu.

Blížící se Dragon okny kosmické stanice Autor: Twitter/astronaut Tim Kopra
Blížící se Dragon okny kosmické stanice
Autor: Twitter/astronaut Tim Kopra
Jak už to ale v poslední době bývá u startů společnosti SpaceX, přistání prvního stupně většinou zajímá fanoušky více než vynášený náklad. Tentokrát se můžeme těšit na obzvláště zajímavou podívanou, v plánu je totiž v pořadí již druhé přistání na pevnině. Už po poslední zásobovací misi CRS-8 prohlásil Elon Musk, že Falcon 9 je schopný návratu na pevninu při startu s lodí Dragon. V případě CRS-8 však SpaceX zvolila přistání na plošině, které se jim do té doby nepovedlo a které je kritické pro starty na energičtější oběžné dráhy. Po úspěchu mise CRS-8, který byl následován třemi přistáními při misích na dráhu přechodovou ke geostacionární si už SpaceX nepotřebuje procvičovat přistání na vodě, proto je pro tuto misi v plánu přistání na pevnině, což bude velmi pravděpodobně platit i pro další starty Dragonu.

Určitě tedy uvidíme všechny tři brzdící zážehy, protože v případě přistání na pevnině není možné první zážeh vypustit. Je potřeba ale zmínit, že palivové rezervy nebudou moc veliké, zmínil to sám Musk při tiskové konferenci po CRS-8 a také to vychází z porovnání s misí OG-2 (první přistání na pevnině). Náklad vynášený při misi OG-2 měl totiž hmotnost pouze okolo 2000 kg, zatímco CRS-9 Dragon bude mít hmotnost více než 7000 kg. Proto je možné, že bude Falcon přistávat na třech motorech, aby ušetřil co nejvíce paliva.  Plošina Of Course I Still Love You se už vrátila zpátky do přístavu Port Canaveral, poté co si prošla kontrolou a opravami ve Freeportu. Je pravděpodobné, že se plošina vydá na moře, sloužila by jako záloha, pokud by bylo přistání na pevnině z jakéhokoliv důvodu znemožněno.

Před startem proběhne obvyklý statický zážeh, nepotvrzené informace zatím hovoří o sobotním ránu. Aktualizace ohledně statického zážehu budou doplněny do tohoto článku. Počasí pro den startu vypadá zatím velmi dobře, pravděpodobnost špatných povětrnostních podmínek je pouze 10%. Pokud by byl start o den odložen, šance na porušení limitů stoupne na 30%. Start je plánovaný na pondělní ráno, v 6:45 našeho času. O našem přímém, česky komentovaném přenosu ještě vyjde speciální článek. Sledujte postranní panel na našem blogu kvůli případným odkladům.

Autor textu je Daniel Heřt.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] NASA.gov
[2] Kosmonautix.cz - fórum
[3] Patrick.af.mil

Převzato: Kosmonautix.czO autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995. Jejím prvním členem a defacto i zakladatelem byl Karel Mokrý a významným pomocníkem Josef Chlachula (který se dlouhodobě věnuje českým překladům Astronomického snímku dne NASA). Od té doby se rozrostla na několik členů, mezi něž se přidal známý popularizátor astronomie Petr Sobotka, vedoucí Sekce proměnných hvězd a exoplanet Luboš Brát, popularizátor kosmonautiky Vít Straka, astrofotograf Martin Gembec nebo astronom Martin Mašek. Vedoucím redaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, od roku 2010 je to Petr Horálek. Redakce se samozřejmě věnuje webu především ve svém volném čase, neboť nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Dragon, ISS


49. vesmírný týden 2016

49. vesmírný týden 2016

Přehled událostí na obloze od 5. 12. do 11. 12. 2016. Měsíc bude v první čvrti, uvidíme Lunar X? Večer je krásně vidět Venuše na jihozápadě. Mars je výše a skoro nad jihem. Ráno je pěkně viditelný Jupiter. Slunce se po krátkém zvýšení aktivity opět uklidnilo. Poté, co došlo k selhání horního stupně rakety Sojuz, zřítila se nad Ruskem nákladní loď Progress, původně určená k zásobování ISS. Pokud se v tomto týdnu povede start japonské zásobovací lodi HTV, bude to pro osazenstvo stanice úplně v pohodě. Kromě tohoto startu se očekávají ještě další čtyři.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Planety

Hvězdy bloudivé, oběžnice, planety. Několik pojmenování téhož. Ostatně i řecké πλανήτης, neboli planétés, znamená vlastně „tulák“. Pro mnoho z nás obíhá kolem Slunce planet devět. Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun a Pluto. Ovšem od roku 2006, od valného shromáždění

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Za súmraku

Vrch Ostrá 1247mnm. Počas astronomického súmraku ešte posledné slnečné svetlo osvetľovalo horizont. Na fotke je vidieť Mesiac, Mars, Venušu a Mliečnu cestu.

Další informace »