Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Království za baterii!
Petr Kubala Vytisknout článek

Království za baterii!

Phoenix skončil
Phoenix skončil
Kosmická sonda Phoenix už zřejmě definitivně ukončila svou misi na rudé planetě. S koncem mise v těchto týdnech se počítalo od začátku. Slunce se v severních oblastech Marsu dostává už jen velmi nízko nad obzor a své udělaly i prachové bouře a nízké teploty.

Poslední signál z Marsu přišel 2. listopadu. Phoenix v současnosti už nemá dostatek energie na vědecká měření a zřejmě ani na komunikaci se Zemí. Problémy měla sonda od konce října - viz. článek

Na Marsu přistál Phoenix 26. května letošního roku a primární část mise měla trvat 3 měsíce, tedy do konce srpna. Od té doby sonda pracovala tak trochu nadplán.

NASA se bude pokoušet ještě několik příštích týdnů navázat se sondou spojení, šance je ale už velmi malá. Přestože mise sondy skončila, výsledky se budou analyzovat ještě velmi dlouho. Phoenix splnil hlavní cíl své mise a prokázal přítomnost vodního ledu v podpovrchových vrstvách. Kromě toho zaslal na 25 000 snímků z povrchu a zaznamenal v atmosféře Marsu sněžení. Cenná jsou i meteorologická data, která sonda několik měsíců posílala na Zemi.

Nedávno vyhlásil časopis Wired na svých stránkách anketu o nejlepší epitaf pro sondu Phoenix. Vyhrál parafrázovaný citát Caesara: "Veni, vidi, fodi!". V češtině tedy: "Přišel jsem, viděl jsem, kopal jsem.".

Další zajímavé návrhy: "Království za baterii", "Error 404: přistávací modul nenalezen", "Kopal a analyzoval jsem svůj vlastní hrob."

Kompletní přehled epitafů najdete na http://blog.wired.com

Zdroj: spaceref.com


Phoenix na stránkách astro.cz:


Zprávy ze základny Vastitas Borealis (první týdny na povrchu):





O autorovi



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »