Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Letní astronomické tábory nabízejí poslední místa

Letní astronomické tábory nabízejí poslední místa

Vesmírná odysea 2016: Spin
Autor: Sekce pro děti a mládež

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře upozorňuje na aktuálně zařazené a probíhající programy pro studenty, mladé vědce a ostatní mladé zájemce o kosmonautiku. Patří mezi ně několik různých běhů astronomicko-kosmonautických táborů po celém Česku, populární Expedice Mars a další četné a velmi atraktivní aktivity. Přejeme krásné léto, prázdniny a dovolenou všem!!!

Letní tábory na hvězdárně Františka Krejčího v Karlových Varech

Objevuj s námi tajemství planet a Měsíce - Tábor pro děti a mládež se zaměřením na noční pozorování Měsíce, planet Jupiter, Saturn a Mars. Vyfoť si svoji mlhovinu - Expediční tábor je zaměřen na odbornější astronomickou práci.

Určeno pro kategorii: základní školy
Další informace najdete na adrese:
http://astropatrola.cz/tabory.htm

2016: Vesmírná odysea - letní tábor Sekce pro mládež České astronomické společnosti

Sekce pro mládež ČAS pořádá v srpnu 2016 již osmý tábor, zaměřený na astronomii a kosmonautiku.  Námětem pro ten letošní se stal velmi originální román Roberta Charlese Wilsona Spin.  Wilsonově záhadě zmizelých hvězd budeme společně přicházet na kloub v celotáborové hře.  Kromě ní nás čeká tradiční koktejl her, bloků s informacemi, testíků, soutěží, táboráků, pozorování a všeho, co ke správnému letnímu táboru patří.

Určeno pro kategorii: základní školy
Další informace najdete na adrese:
http://mladez.astro.cz/?p=1833

Studentská Expedice Mars má ještě volná místa!

Až do začátku srpna se mohou žáci a studenti od 13 do 18 let hlásit do konkurzu na posádku simulovaného letu do vesmíru. Není však dobré nechávat rozhodnutí na poslední chvíli. Kdo dřív přijde, ten dřív mele – praví stará lidová moudrost. V Expedici Mars to platí také. „Čím dřív se zaregistrujete, tím víc času budete mít na splnění prvních úkolů,“ říká velitel Expedice Mars Michal Vyvlečka.

Expedice Mars je odrazným můstkem, který nastartoval mnoho dětí k cestě za splněním jejich snů. Z některých se již brzy stanou piloti či konstruktéři letadel, lékaři, architekti, novináři. Přihláška a další informace o simulovaném letu na Mars jsou na www.expedicemars.eu.

Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.expedicemars.eu

Vzdělávací a popularizační přednášky o kosmonautice

Česká kosmická kancelář nabízí přednášky pro základní a střední školy o kosmonautice a přínosech kosmonautiky pro běžný život lidí na planetě Zemi a besedy pro děti z mateřských škol o létání do vesmíru. Dále nabízíme přednášky pro veřejnost (kluby, hvězdárny, semináře, konference, kurzy) o historických i aktuálních událostech v kosmonautice a o budoucnosti dobývání vesmíru.

Přehled nabízených přednášek v možných podzimních termínech najdete na adrese http://kosmoprednasky.webnode.cz

ESA hledá nové studentské týmy pro experimenty v hyper- a mikrogravitaci

Evropská kosmická agentura vyhlásila dvě výzvy pro podávání návrhů na studentské experimenty využívajících unikátního prostředí hypergravitace a mikrogravitace. Soutěže jsou určeny pro až čtyřčlenné týmy studentů magisterského nebo doktorského studia ve věku od 18 do 32 let z členských nebo spolupracujících států ESA. Uzávěrky podání projektových návrhů jsou 4. záři, resp. 9. října 2016.

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/spindrop-your-thesis-2017

Studentské sny se mohou podívat na hranici kosmického prostoru

Švédský národní kosmický výbor (SNSB) a Německá kosmická agentura (DLR) ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) vyhlašují již desáté kolo výzev pro vysokoškolské studenty z členských a spolupracujících států ESA k podání návrhů na experimenty pro starty výškových sondážních raket REXUS a stratosférických experimentálních balonů BEXUS.

Uzávěrka příjmu projektových návrhů končí 17. října 2016.

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/rexusbexus-2017-2018

Soutěže SGAC o cestu na SGC a IAC v Mexiku

Organizace Space Generation Advisory Council (SGAC) otevřela soutěže pro studenty a mladé profesionály o cestu na Space Generation Congress (SGC) a Mezinárodní astronautický kongres (International Astronautical Congress, IAC), které se budou konat na konci září v mexické Guadalajaře. Tyto soutěže jsou zaměřeny na nejrůznější témata, zapojit se proto do nich mohou studenti a mladí profesionálové s nejrůznějším zaměřením. Termíny pro zasílání přihlášek končí ve druhé polovině července. Více informací je možné nalézt na webu SGAC.
V případě zájmu o zapojení do těchto soutěží je také možné kontaktovat Michala Kuneše (kunes@czechspace.cz), který má organizaci těchto soutěží v SGAC na starosti.

Určeno pro kategorii: střední školy, vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
www.spacegeneration.org/opportunities/scholarships

Středoškolská soutěž: Nastartuj si své podnikání hned teď!

Soutěž je určená středoškolským studentům, kteří mají zájem o inovativní řešení problémů a tvorbu svého vlastního podnikání ještě na střední škole a později při svém dalším studiu či praxi. Cílem soutěže je nastartovat nadané studenty k zahájení podnikání již během studia. Chceme, aby pochopili, že nemusí čekat, až dostudují, ale naopak své nápady a projekty mohou začít realizovat, ještě než ukončí svá studia. Tak budou mít připravenu budoucnost, aniž by spoléhali na to, že si po škole „něco“ najdou nebo že jim „někdo“ pomůže získat lukrativní zaměstnání. Tím, že si na střední škole připraví podnikatelský záměr, nebo dokonce zahájí svou podnikatelskou kariéru, převezmou zodpovědnost za sebe, a mnohdy i za své okolí.

Určeno pro kategorii: střední školy
Další informace najdete na adrese:
http://soutezapodnikej.cz/

Hvězdárna Vyškov: Soubor letních astronomických přednášek a pozorování

Hvězdárna Vyškov pořádá od 3. do 12. srpna 2016 pozorování, astronomické přednášky a práci s astronomickou technikou pro mládež od 15 do 25 let. Denní program od 16 do 02 hodin - přednášky, zpracování astronomických pozorování, po setmění astronomická pozorování a sledování pomocí různých technik.

Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese:
https://drive.google.com/file/d/0B520DO_wcx_8X3kyNjhHWVhsMkk/view

Kontakty a další informace

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře
Sokolovská 32/22, Praha 8 - Karlín (100 metrů od stanice metra Florenc BC)

Milan Halousek
Tel.: 602 153 564,
E-mail: halousek@czechspace.cz
(na této e-mailové adrese se můžou i další zájemci přihlásit k odběru informací o studentských programech a zajímavých akcích České kosmické kanceláře, Evropské kosmické agentury a dalších organizátorů)

Další informace o dění v české kosmonautice získáte na stránkách České kosmické kanceláře http://www.czechspace.cz. O úspěších českých studentů na mezinárodních akcích si můžete přečíst na webových stránkách http://www.czechspace.cz/cs/uspechy-studentu

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Kalendář akcí na Astro.cz
[2] Expedice Mars - stránky projektu

Převzato: Česká kosmická kancelář



O autorovi

Milan Halousek

Milan Halousek

Milan Halousek (* 1961, Pardubice) je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 je organizátorem dnes již největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY, kterého se ravidelně účastní řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.

Štítky: Expedice Mars, Česká kosmická kancelář


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »