Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Pošlite správu na Venušu!

Pošlite správu na Venušu!

header_e.jpg
Potom, čo v auguste tohto roku ponúkali austrálski astronómovia možnosť poslať rádioteleskopom správu na exoplanétu, máte práve teraz možnosť poslať krátku správu na sonde AKATSUKI na Venušu. Takúto možnosť ponúka Japonská vesmírna agentúra JAXA (The Japan Aerospace Exploration Agency).

logo.gif

Sonda AKATSUKI je svetovo prvou planetárnou meteorologickou sondou, ktorá má odhaliť tajomstvo vetrov na Venuši. Jej štart je naplánovaný na máj 2010 a k Venuši by mala doletieť v decembri toho istého roka.

Vašu správu je potrebné odoslať do 25.12.2009! Do formulára napíšete Vaše meno (do 20 znakov) a samotnú správu (počet znakov nesmie prekročiť 40 znakov). Keď však nemáte text vhodný do správy, je možné odoslať len meno bez správy.

Správa sa odosiela cez formulár na tejto stránke: http://venus.star2009.jp/index_e.php

onboard02.jpg

Potom, čo sa odosielanie správ uzavrie, budú všetky správy vytlačené na hliníkové platne, ktoré budú primontované na sonde.

JAXA bude prijímať správy tak ako z Japonska, tak i zo zámoria. Prostredníctvom tejto kampane by JAXA chcela zvýšiť povedomie verejnosti o japonských vedecko-výskumných aktivitách v oblasti vesmíru v Japonsku a v zahraničí.

Po správnom vyplnení všetkých údajov a zaslaní si budete mať možnosť stiahnuť pekný certifikát s Vaším menom, správou a identifikačným číslom.
O autorovi29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Maják

Z poslední noci. Tohle místo je asi kilometr a půl od hlavního města Korsiky. Tuhle noc byl navíc lehký opar a silný airglow, téměř bez struktur. Minutová expozice vycházela šíleně barevně vyblitá a nekontrastní, takže jsem nakonec udělal 5 minut expozici na každý panel, fotil jsem celkem cca hodinu a půl. Ostrůvek se jmenuje iles sanguinaires, původně jsem chtěl fotit přímo na něm, ale tohle bylo jednodušší :)

Další informace »