Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Spirit - stav kritický, ale stabilizovaný

Spirit - stav kritický, ale stabilizovaný

24.1.2004 (23:00 UT) - Stále probíhá testování software roweru, potíže s opětovným restartováním systému přetrvávají. Souběžně probíhá také vyhodnocování spolehlivosti komunikace.

24.1.2004 (7:00 UT) - "Měli bychom se připravit na to, že funkce robota se nám nějakou dobu nepodaří znovu plně nastartovat, možná několik dní, možná až dva týdny - a to za těch nejpříznivějších okolností," prohlásil Theisinger. Šance na plné zprovoznění roveru tak nejsou moc velké. Veškerá data, která Spirit na Zemi vyslal za posledních 24 hodin, jsou nyní pečlivě vyhodnocována.
23.1.2004 (23:00 UT) - Po 13 hodině odpoledne byla navázána komunikace rychlostí 120 bps. Dochází k "zasekávání" počítače Spiritu, který bylo nutné již více jak 12x restartovat. Velkým problémem je i to, že se robot za studených marsovských nocí nedostatečně vypíná, aby mohl obnovit obvyklý provoz. V sobotu v noci má být proto vyslán signál k úplnému vypnutí.
23.1.2004 (12:34 UT) - Po odmlce se Spirit konečně ozval - pozemní středisko přijalo od Spiritu signál potvrzující přijmutí signálu ze Země. Zatím není znám důvod odmlky (se Spiritem nebylo od středy navázáno spojení). Na dobu deseti minut se podařilo obnovit spojení se Spiritem. Signál zachytila stanice DSN (Deep Space Network) poblíž Madridu. Data byla přenášena rychlostí 10 bitů za vteřinu.




O autorovi

Petr Bartoš

Petr Bartoš

Petr Bartoš (*1971, Sezimovo Ústí) je jihočeský popularizátor astronomie. K astronomii ho již v dětství přivedl populární seriál Okna vesmíru dokořán a od té doby se jí věnuje amatérsky. Profesně nyní pracuje jako analytik. V roce 1993 se stal členem České astronomické společnosti a od roku 1998 působí na Hvězdárně Františka Pešty v Sezimově Ústí. Zabývá se především historií astronomie, spoluzakládal Astronomickou olympiádu, cenu Littera astronomica, několik let redigoval Kosmické rozhledy.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »