Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  The Spaceship Company a kosmická turistika

The Spaceship Company a kosmická turistika

Virgin_Galactic.jpg
V USA byla publikována zpráva o založení nové soukromé společnosti, jejímž úkolem bude výroba dopravních prostředků pro dopravu cestujících za hranice zemské atmosféry - do výšky přes 100 km nad zemským povrchem. Jejími zakladateli jsou Richard Branson (společnost Virgin Group) a Burt Rutan ze společnosti Scaled Composites, která se proslavila výrobou dopravního prostředku SpaceShipOne, jež uskutečnil pilotovaný let do výšky přes 100 km nad zemským povrchem.

Nová společnost, která se jmenuje The Spaceship Company, bude vyrábět letouny White Knight Two, určené k vynášení pilotované kabiny do výšky kolem 15 km, samotné kabiny SpaceShipTwo, určené k dosažení výšky minimálně 100 km, vybavené vlastním raketovým motorem a dalšího technického vybavení.

Připomeňme, že v říjnu minulého roku se společnost Scaled Composites stala vítězem soutěže o Cenu X (Ansari X-Prize) v hodnotě 10 miliónů dolarů za dosažení výšky více než 100 km nad zemským povrchem a zopakování letu maximálně do 14 dnů.

Již tehdy Richard Branson informoval o záměru organizovat komerční lety na hranici vesmíru pomocí zdokonalených dopravních prostředků SpaceShipOne. Za tímto účelem založil firmu Virgin Galactic, která se stane jedním z klientů nově založené společnosti The Space Company. Podle Bransona by se mohly první komerční pilotované lety "kosmických" turistů uskutečnit již v roce 2007 nebo 2008.

Předpokládá se, že cena letenky za jedno "sedadlo" na palubě dopravního prostředku SpaceShipTwo bude činit 200 000 dolarů. Branson je přesvědčen, že s rozvojem raketové techniky budou lety do vesmíru stále více cenově dostupnější.

Dopravní prostředek SpaceShipTwo může vynést minimálně 5, pravděpodobně až 8 osob do výšky přes 100 km. Společnost Virgin Galactic si již nyní objednala 5 "raketoplánů" SpaceShipTwo a 2 kusy letounů White Knight Two. SpaceShipTwo bude mít stejný rozměr kabiny jako letoun Gulfstream V, tj. výšku 1,9 m a šířku 2,2 m.

Sedadla budou sklopná, takže i starší cestující budou schopni snášet očekávané přetížení 6 G při sestupu na zemský povrch (Rutan i Branson předpokládají, že se některého z prvních letů zúčastní i jejich otcové). Přetížení při sestupu bude větší než u raketoplánu SpaceShipOne, neboť se předpokládá dosažení výšky 135 až 140 km nad zemským povrchem. Doba pobytu cestujících ve stavu beztíže se tak prodlouží o dalších 90 sekund.

Zdroj: spacenews.ru a news.bbc
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »