Další Kulatý stůl s Jiřím Grygarem a Zdeňkem Stuchlíkem
J. Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru. Autor: TV NoeV pátek 13. ledna 2012 od 20:00 hodin bude TV Noe vysílat interaktivní besedu Kulatý stůl. Hosty pořadu jsou RNDr. Jiří Grygar, CSc., astrofyzik fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, a Prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc., teoretický fyzik, děkan Filozoficko přírodovědecké fakulty Slezské university.
Profesor Zdeněk Stuchlík. Zdroj: TV Noe.O čem bude moderátor Jindřich Suchánek s našimi hosty hovořit? Budou to dozajista aktuální témata z astronomického výzkumu. V úvodu se ale zeptáme našich hostí: "Má betlémská hvězda astronomický základ?". Bude jistě zajímavé poslechnout si z úst povolaných o co vlastně tehdy šlo. Jistě v našem pořadu bede čas dotknout se např. nedávného mediálního vzrušení kolem rychlosti světla. Je to stále aktuální? Dalšími tématy, na které se pokusíme upřít pozornost, budou současný kosmický výzkum - co přinášejí výsledky bádání sond u Merkuru, planetky Vesta či co je nového ve výzkumu tzv. skryté látky a skryté energie a mnoha dalších zajímavých výzkumů.
Kulatý stůl je kontaktní pořad, své dotazy k tomuto tématu můžete:
volat na telefonní číslo +420 595 177 377,
SMS zprávy můžete posílat na číslo +420 775 177 377
e-maily posílat na adresu vysilani@tvnoe.cz
Jindřich Suchánek je český publicista a popularizátor astronomie. Je autorem populárního vědecko-popularizačního pořadu Hlubinami vesmíru, který vznikl v roce 2007 na stanici TV Noe.
Přehled událostí na obloze od 23. 4. do 29. 4. 2018. Měsíc je mezi první čtvrtí a úplňkem. Večer je nad západem jasná Venuše. Jupiter je vidět už kolem půlnoci a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Na obloze se podíváme na asterismus, který připomíná číslici tři. Hledač exoplanet TESS s pomocí Falconu 9 úspěšně odstartoval. Devadesátky by se dožil Gene Shoemaker.
Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2018
obdržel snímek „NGC 2264“,
jehož autorem je Pavol Kollarik
Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze Měsíc a ještě dál než leží Slunce, ve vzdálenosti 2180 světelných let, nalezneme „Vánoční stromeček“. Nu