Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  ESA představila nové snímky povrchu Marsu

ESA představila nové snímky povrchu Marsu

Mars_northPole.jpg
Evropská kosmická sonda Mars Express (start 2. 7. 2003) byla na oběžnou dráhu kolem Marsu navedena 26. 12. 2003. Brzy poté byl zahájen výzkum rudé planety - jejího povrchu a atmosféry. Na internetové adrese sci.esa.int najdete velké množství obrázků povrchu planety, pořízených právě touto evropskou sondou.

Ke snímkování povrchu je používána kamera HRSC (High Resolution Stereo Camera) - jedná se o televizní kameru s vysokým rozlišením. Při snímkování z výšky 270 km je rozlišovací schopnost kamery 12 m na pixel. Úkolem experimentu je mj. pátrat po současných geologických či jiných změnách na povrchu Marsu. Hmotnost kamery je přibližně 20 kg.

Na poslední tiskové konferenci, která se uskutečnila 25. 2. 2005, představila ESA některé nové fotografie povrchu planety Mars, a dále výsledky dosavadního průzkumu Marsu prostřednictvím dalších přístrojů, umístěných na palubě sondy Mars Express.

Představme si alespoň dvě fotografie. Na prvním obrázku (nahoře) je zachycena část severní polární čepičky. Dobře jsou vidět vrstvy vodního ledu a prachu. Obrázek je počítačově zpracován do trojrozměrné perspektivy. Můžeme si všimnout téměř kolmých útesů, které jsou skoro 2 km vysoké. Tmavý materiál v útvaru podobném kaldeře může být (podle evropských vědců) usazený vulkanický popel.

EchusChasma.jpg

Na dalším obrázku, pořízeném sondou Mars Express na 97. oběhu kolem Marsu, je zachycena část oblasti s názvem Echus Chasma. S největší pravděpodobností se jedná o místo, odkud tekly proudy vody do největšího říčního koryta na Marsu Kasei Valles. Kapalná voda zde byla přítomna před několika miliardami roků. Gigantické proudy vody v podobě vodopádů padaly ze svahu vysokého 4 km (na obrázku uprostřed) a napájely obrovské jezero v údolí. Později, když nastalo chladnější období, obrovské ledovce dokončily tvarování údolí s názvem Kasei Valles.

Zdroj: www.esa.int
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »