Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Fulldome Festival Brno 2017 začíná

Fulldome Festival Brno 2017 začíná

Čtyři desítky – právě tolik filmů letos čeká na více než 120 účastníků Fulldome Festivalu Brno 2017, kteří dorazili ze dvou desítek zemí světa. Rozsahem se jedná o největší přehlídku pořadů pro digitální planetária v Evropě.

  • Přehlídka se uskuteční od 7. do 9. června 2017.
  • 41 filmů bude promítnuto
  • 13 hodin a 56 minut trvají všechny filmy dohromady
  • 108 odborníků z celého světa dorazí do Brna
  • nejvzdálenější účastníci přiletí až z Argentiny a Japonska
  • odborná porota pochází z České republiky, Francie a Spojených států amerických
  • přibližně do poloviny vzdálenosti Země-Měsíc byste doletěli, pokud se sečtou cesty všech účastníků festivalu
  • 8,3 terabytů zabírají data všech festivalových snímků

„Na našem festivalu se odehraje celá řada premiér. My sami předvedeme ve světové premiéře v anglické verzi představení Nebe v plamenech o historii i současnosti ohňostrojů. O tom, že máme důvěru těch největších světových producentů, svědčí premiéra pořadu Rychleji než světlo! Sen o mezihvězdných výpravách, které vzniklo v koprodukci společností Spitz Creative Media, Mirage3D a Thomas Lucas Productions. V Brně jej přitom uvidíme jako první na celém světě.“ Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno

Soutěžící práce budou promítány ve dnech 7. až 9. června a do křesel v sále digitária zasednou především odborníci. Například ředitelé, producenti a provozovatelé světových planetárií z Argentiny, České republiky, Estonska, Francie, Německa, Spojeného království, Řecka, Holandska, Maďarska, Japonska, Ruska, Slovenska nebo Ukrajiny.

Závěrečný den festivalu budou uděleny tři ceny. První vybere ředitel Hvězdárny a planetária Brno, druhou diváci a třetí pak mezinárodní porota ve složení Petr Horálek – foto ambasador Evropské jižní observatoře, Marc Moutin z největšího francouzského science centra Cité de l’espace v Toulouse a Ryan Wyatt – ředitel Morrisonova planetária v San Francisku.

„Náš Fulldome Festival Brno má jediný cíl. Propojit producenty úžasných představení pro digitální planetária s jejich provozovateli. Nepotřebujeme organizovat přednášky nebo workshopy, není nezbytné, abychom posouvali hranice této technologie dopředu. To dělají lépe jiní na jiných akcích a festivalech. A my jim za to i na tomto místě děkujeme. U nás na Hvězdárně a planetáriu Brno prostě milujeme audiovizuální techniku digitálního planetária. Festival je oslavou všech šikovných tvůrců a všech provozovatelů planetárií, kteří ne vždy v lehkých podmínkách podporují vášeň lidí pro hvězdy… a vlastně celý vesmír.“ Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno

A jaký bude tento ročník? To se dozvíme už za chvíli.

-- 

Fulldome Festival Brno 2017 podporuje International Planetarium Society a je součástí přehlídky STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS. Záštitu nad festivalem převzal primátor statutárního města Brna Petr Vokřál, generálním partnerem je ukrajinská společnost Front Pictures Inc. Hlavními partnery festivalu jsou GOTO Inc., Mapcards.net, Nowatron Elektronik, Sky-Skan Inc., RSA Cosmos, a Softmachine. Partnery festivalu jsou California Academy of Sciences, Konica Minolta, Evans & Sutherland a Spitz Inc. Akci finančně podpořilo statutární město Brno.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] fulldomefestivalbrno.com



O autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »