Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hubbleův dalekohled ve 3D - v kině IMAX

Hubbleův dalekohled ve 3D - v kině IMAX

Film o HST
Film o HST
Stokrát jste o tom četli a slyšeli, stovky fotografií jste si prohlédli na internetu a přesto nevíte, o čem přesně je řeč, protože představit si hlubiny vesmíru je nesnadné. Proč? Protože jste neviděli film HUBBLE 3D.

Stačí tato jediná lekce a pochopíte, jak se cítí astronaut při jeho práci, jak to asi vypadá ve vesmíru a co to opravdu znamená, když se řekne Hubbleův kosmický dalekohled. Zažít na vlastní kůži práci astronautů při opravě HST, být tak blízko tomuto dalekohledu výrazně se vyvyšujícím v dějinách astronomie, že to ani blíže nejde, zažít burácení motorů startujícího raketoplánu, podívat se do trojrozměrného obrazu mlhoviny M 42 v Orionu a prolétnout touto mlhovinou a samozřejmě si poslechnout základní informace o objektech, které HST pozoroval i o dalekohledu samém - to vše na největším plátně v ČR - to je zážitek, který byste si rozhodně neměli nechat ujít. Ode dneška tento dokumentární film začíná promítat pražské kino IMAX - www.imaxpraha.cz.

Ti, kteří v loňském roce absolvovali besedu s astronautem Andrew Feustelem při jeho návštěvě České republiky, si jej bohatě užijí i v tomto snímku. Nebojte se, nedostali jsme pro tento server dárek od distributora filmu, abychom chválili. Ale měli jsme možnost film vidět na předpremiéře a odcházeli jsme s pocitem, který předčil očekávání. Určitě nebudete zklamáni.




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »