Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Projekt Vesmírná brána startuje
redakce Vytisknout článek

Projekt Vesmírná brána startuje

Nová hala v planetáriu v rámci projektu Vesmírná brána. Zdroj: HaP J. Palisy v Ostravě.
Nová hala v planetáriu v rámci projektu Vesmírná brána. Zdroj: HaP J. Palisy v Ostravě.
V roce 2012 čekají Hvězdárnu a planetárium Johanna Palisy velké změny. Na konci listopadu roku 2011 bylo schváleno financování projektu, který si klade za cíl přebudovat naši instituci do zcela nové podoby. Dva hlavní prvky naší současné činnosti - tedy projekce v planetáriu a veřejná pozorování na hvězdárně - budou zachovány, současně však dojde k jejich modernizaci a vytvoření nového programu pro vás, naše návštěvníky z řad žáků, studentů i široké veřejnosti.

Projekt Vesmírná brána - moderní centrum komunikace vědy je výsledkem několikaměsíční práce pracovníků HaPJP a dalších kolegů z Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. Jeho hlavním cílem je vytvořit návštěvnické centrum komunikace a popularizace vědy, kde budou prezentovány zejména přírodovědecké poznatky atraktivní formou a způsobem srozumitelným co nejširšímu okruhu našich návštěvníků.

V projektu počítáme s podstatným rozšířením vstupního prostoru, vybudováním galerie interaktivních pokusů, učebny, venkovního amfiteátru a dalších inovativních prvků. Základní orientace programu pro školy a veřejnost bude vycházet z naší dosavadní činnosti, tedy z popularizace astronomie, kosmonautiky, věd o Zemi a dalších příbuzných oborů.

Budete se moci těšit z nové atmosféry a zejména z nových možností, které vám nabídneme. Především půjde o interaktivní rozměr expozice, v níž si budete moci sami vyzkoušet fungování přírodních zákonů a takříkajíc si je ohmatat vlastníma rukama.

Naši starou promítačku v sále planetária nahradí hned dva noví nástupci. Kromě modernějšího optomechanického projektoru přibude i digitální planetárium, což přinese mnohem silnější a zajímavější vizuální zážitek.

Přibudou i některé další novinky, které vám návštěvu u nás jistě zpříjemní. Věříme, že z našeho úspěchu máte radost stejně jako my. Zatím však stojíme na začátku vlastní realizace našeho projektu. Čeká nás obrovská spousta práce, a tak nám prosím nezapomeňte držet palce.

Pokud chcete zažít hvězdárnu a planetárium v Ostravě ještě ve staré podobě, máte čas do konce června 2012, pak budeme mít delší dobu zavřeno. V některých našich aktivitách však budeme pokračovat i během přestavby, a to v náhradních prostorách.

Převzato a další informace: Hvězdárna a planetárium J. Palisy v Ostravě




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »