Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Vychází kniha Tajemná zatmění. Co od ní čekat?

Vychází kniha Tajemná zatmění. Co od ní čekat?

Vyšla kniha Tajemná zatmění.
Autor: Nakladatelství Albatros.

Mnoho let jsem byl navyklý sáhnout do poličky a čerpat informace o blízkých zatměních na našem území z tenké, ale praktické a záslužné brožury Františka Martinka. A říkal jsem si, jak je to úžasné, že je tam přehled až do roku 2012. A přišlo to nečekaně rychle, rok 2012 skončil a najednou nic – bylo potřeba hledat jinde. A bylo kde najít, dokonce i v českém prostředí. Právě tady, na Astro.cz. Postupně se zde rozrostl přehled zatmění až do roku 2060. Tak si zase říkám, to je úžasné, na jak dlouho dopředu to je. Ale to není všechno. Nyní vychází kniha Tajemná zatmění, kterou napsal právě vedoucí redaktor Astro.cz, Petr Horálek.

Částečné zatmění Slunce 20. března 2015 v Česku. Autor: Marián Runkas
Částečné zatmění Slunce 20. března 2015 v Česku.
Autor: Marián Runkas
Sveze se tahle knížka na zvýšeném zájmu o zatmění díky nedávnému dobře pozorovatelnému částečnému zatmění Slunce 20. března? Především by se ale měla svézt na vlně zájmu těch, kteří hledají všechny údaje pěkně pohromadě a to v papírové podobě třeba na té poličce. Kniha je základní učebnicí všeho, co je se zatměními spojeno. Napříč knihou se dozvídáme, že se zatměními bylo spjato lidstvo už od nepaměti a pro jejich nepřehlédnutelnost jsou o nich záznamy ve starých kronikách. Najdeme tu vysvětlení zákonů, podle kterých se zatmění Slunce a Měsíce řídí a co z nich vlastně činí nezapomenutelné zážitky. V druhé polovině knihy se poté dostaneme k vědeckému významu a přínosu zejména úplných zatmění Slunce a v této souvislosti je zde připomínka toho, že právě čeští matematici jsou v tomto ohledu v současnosti světovou špičkou. A především – v knize najdeme přehled všech zatmění viditelných z České republiky až do roku 2060, a to s bohatým obrazovým materiálem, a nechybí ani přehled nejvýznamnějších úkazů ve zbytku světa.

Zatmění Měsíce 8. října 2014 na Novém Zélandu. Autor: Petr Horálek
Zatmění Měsíce 8. října 2014 na Novém Zélandu.
Autor: Petr Horálek
Radost z knihy Tajemná zatmění najdou i ti, kteří mají rádi především pěkné fotografie a příběhy. Petr Horálek je také vášnivým a vynikajícím astrofotografem a cestovatelem. Autor zde čtenářům sdílí informace o budoucích zatměních Slunce a Měsíce spolu se svými zážitky ze zatmění minulých. Vše v souvislostech, jaké byste ani nečekali. Po přečtení tedy budete velmi dobře vědět, co čekat a na co se připravit při sledování těchto úchvatných nebeských představeních.

K dobru autora i nakladatelství Albatros, které knížku vydává, je třeba přičíst fakt, že části této knihy, především ty informační s přehledy zatmění, najdete i elektronicky na Astro.cz. To ale asi nebude důvodem si knížku nekoupit. Kniha není určena odborníkům, ale laikům. Všem zájemcům o vesmír a o zatmění Slunce a Měsíce. Je více obrazovou publikací a zároveň přehledným itinerářem, kam se vydat za příštími zatměními Slunce. Za tím nejúchvatnějším nebeským úkazem, při kterém krajina ocelově zešedne a při kterém se člověku rozrušením mění hlas. Nebo kdy nastane zatmění Měsíce – to nejbližší nás čeká 28. září a bude ... no to už se dočtete v knížce Tajemná zatmění.

Přehledník na astro.cz aneb dlouhá cesta

Pozorování zatmění Slunce v Ugandě. Autor: Petr Horálek.
Pozorování zatmění Slunce v Ugandě.
Autor: Petr Horálek.
Zevrubný přehled slunečních a měsíčních zatmění, jaký mimo jiné kniha nabízí, najdete v jeho základní elektronické podobě právě na našem serveru Astro.cz (www.astro.cz/na-obloze/zatmeni.html). Petr Horálek s tvorbou rozsáhlého a detailního přehledu těchto krásných úkazů nad územím České republiky (a Slovenska) začal v roce 2007, kdy ve spolupráci s šéfredaktorem EAI – Expresních astronomických informací, Daliborem Hanžlem, založil stránky astro.sci.muni.cz/zatmeni. Tento server je dodneška aktualizován a přináší informace o nejbližších zatměních a příbuzných úkazech nad našimi hlavami.

V roce 2010 se ovšem Petr Horálek jako vedoucí redaktor serveru Astro.cz rozhodl svůj přehled s návazností na svou předchozí činnost rozšířit o opravdu detailní informace, které by navíc byly dostupné přímo na serveru Astro.cz. Započala tak několikaroční práce, jejímž výsledkem je patrně nejpodrobnější přehled úkazů svého druhu na českém internetu vůbec. Knižní podoba byla prakticky dalším logickým krokem a nenechala na sebe dlouho čekat. Na ní začal autor pracovat v roce 2013 a k jejímu uskutečnění využil nejen přehledů vytvořených pro EAI a Astro.cz, ale rovněž scénáře jeho stejnojmenného dokumentárního filmu „Tajemná zatmění“, natočeného v roce 2009 k Mezinárodnímu roku Astronomie pro pardubickou hvězdárnu, a také všech svých sepsaných cestovatelských zážitků při (někdy až strastiplných) expedicích za těmito překrásnými úkazy.

O knize Tajemná zatmění

Zatmění Slunce 20. března 2015 nad Špicberky. Autor: Miloslav Druckmüller
Zatmění Slunce 20. března 2015 nad Špicberky.
Autor: Miloslav Druckmüller
Knihu Tajemná zatmění můžete zakoupit od 20. dubna 2015 v mnoha českých a několika slovenských knihkupectvích, nebo rovněž prostřednictvím internetového obchodu nakladatelství Albatros či dalších internetových knihkupectví. Kniha s pevnou vazbou má 248 stran plných unikátních barevných fotografií. Na obrazovém materiálu knihy se podíleli především Miloslav a Hana Druckmüllerovi, Dalibor Hanžl, turecký astrofotograf Tunç Tezel nebo sám autor knihy. Ke korekturám pak významnou měrou přispěli některé osobnosti České astronomické společnosti – například Jan Vondrák (současný předseda ČAS), Eva Marková (předsedkyně Sluneční sekce ČAS), nebo sluneční fyzik AsÚ AV ČR, Michal Švanda.
O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje v kanceláři Astronomického ústavu AV ČR v budově na Spořilově (v Praze) ve funkci PR a jako koordninátor akcí pro veřejnost na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - mimo členství ve výkonném výboru ČAS a v porotě České astrofotografie měsíce je především tiskový tajemník České astronomické společnosti.

Štítky: Zatmění Slunce, Zatmění měsíce


21. vesmírný týden 2017

21. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 22. 5. do 28. 5. 2017. Měsíc bude kolem novu. Večer je ideálně vidět Jupiter. V druhé polovině noci Saturn. Ráno je nízko na východě jasná Venuše. Vysoko na obloze pokračuje představení dvou jasnějších komet. Slunce je minimálně aktivní, na povrchu byly malé skvrnky. Doporučit tak můžeme spíše pozorování komet, které nebude rušit svit Měsíce, případně jedné i amatérsky dostupné supernovy. SpaceX vypustila dosud nejtěžší družici na dráhu přechodovou ke geostacionární a už se chystá statický zážeh dalšího Falconu 9 k letu s poněkud speciálnější lodí Dragon. Cassini se naposledy ohlédla směrem ke Slunci a vyfotografovala celý Saturn s jeho prstenci. Společnost Blue Origin přibrzdila ve vývoji motoru BE-4 nečekaná havárie. Očekáváme start rakety s čerpadly na elektřinu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Odhalené vrstvy Slunce

„Štěstí! Co je štěstí? Muška jenom zlatá, která za večera kol tvé hlavy chvátá …“. Slavné verše českého básníka Adolfa Heyduka, proslavené zejména scénou s Jaroslavem Marvanem a Ladislavem Peškem ve filmu Škola základ života. A právě tato „zlatá muška“, či její stejně pilná kamarádka, stála za

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ďalší diamant v korune?

Zelenkavá kométa Johnson (vpravo v strede), akoby smerovala do súhvezdia Severná koruna, ktorú tvorí sedmička hviezd v tvare písmena U naľavo . V skutočnosti je ich vzájomná poloha náhodná a nemá žiaden súvis. Kométa C/2015 V2 Johnson je aktuálne ozdobou nočnej oblohy, kedy vstupuje do obdobia jej najlepšej pozorovateľnosti. Vďaka vysokej oblačnosti majú najjasnejšie hviezdy halo, ktoré zvýrazňuje ich skutočnú farbu a spektrálny typ. Modré hviezdy sú najteplejšie a naopak čím je hviezda viac červená, tým je chladnejšia. www.facebook.com/pauliephotography

Další informace »