Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Vychází kniha Tajemná zatmění. Co od ní čekat?

Vychází kniha Tajemná zatmění. Co od ní čekat?

Vyšla kniha Tajemná zatmění.
Autor: Nakladatelství Albatros.

Mnoho let jsem byl navyklý sáhnout do poličky a čerpat informace o blízkých zatměních na našem území z tenké, ale praktické a záslužné brožury Františka Martinka. A říkal jsem si, jak je to úžasné, že je tam přehled až do roku 2012. A přišlo to nečekaně rychle, rok 2012 skončil a najednou nic – bylo potřeba hledat jinde. A bylo kde najít, dokonce i v českém prostředí. Právě tady, na Astro.cz. Postupně se zde rozrostl přehled zatmění až do roku 2060. Tak si zase říkám, to je úžasné, na jak dlouho dopředu to je. Ale to není všechno. Nyní vychází kniha Tajemná zatmění, kterou napsal právě vedoucí redaktor Astro.cz, Petr Horálek.

Částečné zatmění Slunce 20. března 2015 v Česku. Autor: Marián Runkas
Částečné zatmění Slunce 20. března 2015 v Česku.
Autor: Marián Runkas
Sveze se tahle knížka na zvýšeném zájmu o zatmění díky nedávnému dobře pozorovatelnému částečnému zatmění Slunce 20. března? Především by se ale měla svézt na vlně zájmu těch, kteří hledají všechny údaje pěkně pohromadě a to v papírové podobě třeba na té poličce. Kniha je základní učebnicí všeho, co je se zatměními spojeno. Napříč knihou se dozvídáme, že se zatměními bylo spjato lidstvo už od nepaměti a pro jejich nepřehlédnutelnost jsou o nich záznamy ve starých kronikách. Najdeme tu vysvětlení zákonů, podle kterých se zatmění Slunce a Měsíce řídí a co z nich vlastně činí nezapomenutelné zážitky. V druhé polovině knihy se poté dostaneme k vědeckému významu a přínosu zejména úplných zatmění Slunce a v této souvislosti je zde připomínka toho, že právě čeští matematici jsou v tomto ohledu v současnosti světovou špičkou. A především – v knize najdeme přehled všech zatmění viditelných z České republiky až do roku 2060, a to s bohatým obrazovým materiálem, a nechybí ani přehled nejvýznamnějších úkazů ve zbytku světa.

Zatmění Měsíce 8. října 2014 na Novém Zélandu. Autor: Petr Horálek
Zatmění Měsíce 8. října 2014 na Novém Zélandu.
Autor: Petr Horálek
Radost z knihy Tajemná zatmění najdou i ti, kteří mají rádi především pěkné fotografie a příběhy. Petr Horálek je také vášnivým a vynikajícím astrofotografem a cestovatelem. Autor zde čtenářům sdílí informace o budoucích zatměních Slunce a Měsíce spolu se svými zážitky ze zatmění minulých. Vše v souvislostech, jaké byste ani nečekali. Po přečtení tedy budete velmi dobře vědět, co čekat a na co se připravit při sledování těchto úchvatných nebeských představeních.

K dobru autora i nakladatelství Albatros, které knížku vydává, je třeba přičíst fakt, že části této knihy, především ty informační s přehledy zatmění, najdete i elektronicky na Astro.cz. To ale asi nebude důvodem si knížku nekoupit. Kniha není určena odborníkům, ale laikům. Všem zájemcům o vesmír a o zatmění Slunce a Měsíce. Je více obrazovou publikací a zároveň přehledným itinerářem, kam se vydat za příštími zatměními Slunce. Za tím nejúchvatnějším nebeským úkazem, při kterém krajina ocelově zešedne a při kterém se člověku rozrušením mění hlas. Nebo kdy nastane zatmění Měsíce – to nejbližší nás čeká 28. září a bude ... no to už se dočtete v knížce Tajemná zatmění.

Přehledník na astro.cz aneb dlouhá cesta

Pozorování zatmění Slunce v Ugandě. Autor: Petr Horálek.
Pozorování zatmění Slunce v Ugandě.
Autor: Petr Horálek.
Zevrubný přehled slunečních a měsíčních zatmění, jaký mimo jiné kniha nabízí, najdete v jeho základní elektronické podobě právě na našem serveru Astro.cz (www.astro.cz/na-obloze/zatmeni.html). Petr Horálek s tvorbou rozsáhlého a detailního přehledu těchto krásných úkazů nad územím České republiky (a Slovenska) začal v roce 2007, kdy ve spolupráci s šéfredaktorem EAI – Expresních astronomických informací, Daliborem Hanžlem, založil stránky astro.sci.muni.cz/zatmeni. Tento server je dodneška aktualizován a přináší informace o nejbližších zatměních a příbuzných úkazech nad našimi hlavami.

V roce 2010 se ovšem Petr Horálek jako vedoucí redaktor serveru Astro.cz rozhodl svůj přehled s návazností na svou předchozí činnost rozšířit o opravdu detailní informace, které by navíc byly dostupné přímo na serveru Astro.cz. Započala tak několikaroční práce, jejímž výsledkem je patrně nejpodrobnější přehled úkazů svého druhu na českém internetu vůbec. Knižní podoba byla prakticky dalším logickým krokem a nenechala na sebe dlouho čekat. Na ní začal autor pracovat v roce 2013 a k jejímu uskutečnění využil nejen přehledů vytvořených pro EAI a Astro.cz, ale rovněž scénáře jeho stejnojmenného dokumentárního filmu „Tajemná zatmění“, natočeného v roce 2009 k Mezinárodnímu roku Astronomie pro pardubickou hvězdárnu, a také všech svých sepsaných cestovatelských zážitků při (někdy až strastiplných) expedicích za těmito překrásnými úkazy.

O knize Tajemná zatmění

Zatmění Slunce 20. března 2015 nad Špicberky. Autor: Miloslav Druckmüller
Zatmění Slunce 20. března 2015 nad Špicberky.
Autor: Miloslav Druckmüller
Knihu Tajemná zatmění můžete zakoupit od 20. dubna 2015 v mnoha českých a několika slovenských knihkupectvích, nebo rovněž prostřednictvím internetového obchodu nakladatelství Albatros či dalších internetových knihkupectví. Kniha s pevnou vazbou má 248 stran plných unikátních barevných fotografií. Na obrazovém materiálu knihy se podíleli především Miloslav a Hana Druckmüllerovi, Dalibor Hanžl, turecký astrofotograf Tunç Tezel nebo sám autor knihy. Ke korekturám pak významnou měrou přispěli některé osobnosti České astronomické společnosti – například Jan Vondrák (současný předseda ČAS), Eva Marková (předsedkyně Sluneční sekce ČAS), nebo sluneční fyzik AsÚ AV ČR, Michal Švanda.




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.

Štítky: Zatmění Slunce, Zatmění měsíce


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Vírová galaxia M51

Vírová galaxia (iné názvy: Špirálovitá galaxia M51, Messierov objekt 51, Messier 51, M 51, NGC 5194, Arp 85) je klasická špirálovitá galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Bola objavená Charlesom Messierom 13. októbra 1773. Táto galaxia sa nachádza blízko hviezdy Alkaid (eta UMa) zo súhvezdia Veľká medvedica. Táto galaxia tvorí s hviezdami Alkaid a Mizar takmer pravouhlý trojuholník s pravým uhlom pri hviezde Alkaid. Nájsť sa dá aj pomocou myslenej spojnice hviezd Alkaid a Cor Caroli. Galaxia leží v jednej štvrtine vzdialenosti od Alkaida k Cor Caroli. Vírová galaxia bola v skutočnosti prvou objavenou špirálovou galaxiou. Už 30-centimetrový ďalekohľad spoľahlivo zobrazí jej špirálovú štruktúru. Vírová galaxia má aj svojho sprievodcu, menšiu galaxiu NGC 5195, ktorú objavil v roku 1781 Messierov priateľ Mechain. Sú spojené medzigalaktickým mostom, ktorý je predĺžením špirálového ramena M51. Je zaradená v Arpovom katalógu podivných galaxií ako špirálová galaxia so sprievodcom. Vírová galaxia a jej sprievodca bývajú niekedy označovaní ako dvojitá galaxia. Obe galaxie sa k sebe približujú, až nakoniec splynú do jednej. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, Siril, Starnet++, Adobe photoshop 203x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 38x300 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 150 flats, master darks, master darkflats 4.3. až 12.4.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »