Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Výstava Vesmír - dobrodružství objevů
IYA 2009 Vytisknout článek

Výstava Vesmír - dobrodružství objevů

Výstava - leták
Výstava - leták
Exteriérovou výstavu Vesmír - dobrodružství objevů, na které se v rámci Mezinárodního roku astronomie 2009 podílely Akademie věd ČR, Hlavní město Praha, Národní divadlo a Astronomický ústav AV ČR, můžete shlédnout na piazzetě Národního divadla v Praze mezi historickou budovou a Novou scénou, a to do konce března. Výstava je zdarma přístupná 24 hodin denně, v noci je osvětlena.

Výstava velkoformátových fotografíí "Vesmír - dobrodružství objevů" obsahuje 48 velkorozměrových fotografií vesmírných objektů od těles Sluneční soustavy až po vzdálené galaxie o rozměrech 2 x 2 m s českým a anglickým popisem. Doporučujeme široké veřejnosti i školám! Výstavu spolupořádá Hlavní město Praha, Akademie věd České republiky, Národní divadlo a Astronomický ústav AV ČR., v.v.i. Autoři výstavy jsou astronomové ze Španělska a Mexika. Výstava bude v rámci Mezinárodního roku astronomie realizována v mnoha zemích světa.

Výstava začíná v naší Sluneční soustavě, kde jsou planety a menší tělesa upoutány na svých oběžných drahách okolo Slunce gravitací. V další kapitole se seznámíte s životem hvězd od jejich zrození až po jejich smrt. Také se dozvíte, jak hvězdy ovlivňují své okolí, jak hvězdné větry a záření formují mlhoviny do roztodivných tvarů, a budete svědky výbuchů supernov. Spatříte galaxie, základní stavební kameny vesmíru. Výstava vás provede naším hvězdným domovem - Mléčnou dráhou - čítajícím stovky miliard hvězd. Uvidíte i další hvězdné ostrovy - galaxie různých tvarů a velikostí. Některé žijí v izolaci, jiné se vzájemně ovlivňují, podporují a rostou. Výstava je doprovázena úryvky z české literatury.

Autoři:

Guillermo Tenorio Tagle. Pracuje v Národním ústavu pro astrofyziku, optiku a elektroniku (INAOE, Instituto Nacional de Astrofísica, Óptica y Electrónica) v Pueble, Mexiko.

Enrique Pérez. Pracuje v Andaluském astrofyzikálním ústavu (Instituto de Astrofísica de Andalucía) se sídlem v Granadě, Španělsko.

Spolupráce:

  • Astronomický ústav AV ČR, v. v .i.
  • Akademie věd České republiky
  • Hlavní město Praha
  • Národní divadlo
  • Instituto Nacional de Astrofísica, Óptica y Electrónica, México
  • Instituto de Astrofísica de Andalucía, España
  • Consejo Superior de Investigaciones Científicas, España
  • Consejo Nacional de Ciencia y Tecnología, México
  • Instituto de Astrofísica de Canarias, España
  • Instituto de Astronomía, UNAM, México
  • Direccion General de Divulgación de la Ciencia, México

Podle španělské verze upravil Jan Palouš. Překlad Petr Kubala. Návrh výstavy Jan Němeček (Studio Olgoj Chorchoj), grafická úprava Anna Issa Šotolová. Dále spolupracovali: Jiří Bičák, Jiří Grygar, Montserrat Válar Martin, Silvia Torres Peimbert, Casiana Muňoz Tuňón, Esperanza Carrasco, José Miguel Rodriguez Espinosa a José Franco.

Odkazy:





O autorovi



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »