Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astroléto na Kleti
Jana Tichá Vytisknout článek

Astroléto na Kleti

Vrchol Kletě s kopulemi observatoře
Vrchol Kletě s kopulemi observatoře
Hvězdárna na jihočeské Kleti je nejvýše položenou hvězdárnou v České republice. Proslulá je hlavně výzkumem komet a planetek včetně blízkozemních asteroidů. Zdejší astronomové však ochotně přibližují svoji práci široké veřejnosti. Na letní prázdniny, kdy se hora Kleť stává významným a lákavým turistickým bodem, připravili pro návštěvníky oblíbené letní exkurze pod názvem Astroléto na Kleti aneb Od Slunce ke slunečním hodinám.

Léto je v našem zeměpisném pásmu nejslunečnějším obdobím roku. Během exkurze na Hvězdárně Kleť se o Slunci - naší nejbližší hvězdě - dozvíte více. Jak Slunce funguje? Co znamenají sluneční skvrny? Proč a kdy můžeme vidět polární záře? Kdy nastávají zatmění Slunce a Měsíce? V případě jasného počasí spatříte Slunce se slunečními skvrnami pomocí největšího čočkového dalekohledu v ČR. Poznáte, jak fungují sluneční hodiny a průvodci vám poradí, jak určovat čas na nejvýše položených slunečních hodinách v ČR nacházejících se na vrcholku Kleti.

Astroléto na Kleti přiblíží také práci jihočeských astronomů. Astronomické fotografie jsou doplněny informacemi o téměř tisícovce planetek objevených na Kleti a jejich jménech. Galerie komet představuje nejjasnější vlasatice jako byly komety Hyakutake či Hale-Bopp stejně jako na Kleti objevenou kometu Tichý. Vystavené snímky v sobě spojují vědeckou preciznost s krásou vesmíru.

V červenci a srpnu 2011 bude na Hvězdárně na Kleti otevřeno pro veřejnost vždy od úterý do neděle. Jednotlivé prohlídky začínají od 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30 a 15:30 hodin. Výstavou vás na Kleti provede věci znalý průvodce, zahraniční návštěvníky i cizojazyčně, případně s anglickým a německým textem. Upozornění na závěr - vstupné jsme ponechali ve stejné výši jako loni.

Kontakt:
Ing. Jana Tichá
ředitelka HaP
více najdete na www.hvezdarnacb.cz
Observatoř Kleť - tel. 380 711 242 nebo 380 123 327 (VOIP) - od 10.00 hod.
Email: klet@klet.cz




O autorovi



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »