Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomicko-kosmonautický tábor 2013 aneb 2013: Vesmírná odysea – Prstenec

Astronomicko-kosmonautický tábor 2013 aneb 2013: Vesmírná odysea – Prstenec

Návštěva lanového centra během tábora. Autor: SDM ČAS.
Návštěva lanového centra během tábora.
Autor: SDM ČAS.
V srpnu 2012 změnila Sekce pro děti a mládež formu letního astronomicko-kosmonautického tábora. Osamostatnili jsme se a dali jsme táborům jméno, společné pro všechny budoucí ročníky - Vesmírná odysea. Také jsme víceméně tradiční tábor změnili na táborové soustředění a dali tím šanci pokročilým táborníkům, kteří již přesáhli hranici 15 let, ještě se s námi astronomii a kosmonautice pár let věnovat. Letošní tábor se uskuteční v termínu od 10. do 23. srpna 2013, opět v Orlických horách...

Discovery - 2001: Vermírná odyssea. Autor: SDM ČAS.
Discovery - 2001: Vermírná odyssea.
Autor: SDM ČAS.
První ročník inspiroval  známý román A.C. Clarka „2001: Vesmírná odysea“.  Děj románu se stal námětem na celotáborovou hru, a protože jsme v ní kromě samotné Vesmírné odysey odstartovali pomyslně také ze Země, připojili jsme za jméno dodatek START.

Všechno se povedlo na jedničku. Program byl nabitý a velmi různorodý. Kromě několika pozorování noční oblohy a Slunce, tradičních bloků s astronomickou a kosmo náplní, soutěží a her vázaných na obě témata, filmových dokumentů a přednášek zvaných hostů, jsme hráli spoustu tradičních táborových her (i nočních), chodili se cákat do blízkého potoka, absolvovali jeden celodenní výlet a opékali si buřtíky u táboráku. Velkou novinkou, kterou naši táborníci nadšeně přivítali, byla návštěva lanového centra.  Kompletní soubor fotek zájemci najdou na astromladez.rajce.cz.

2013: Vesmírná odyssea - prstenec. Autor: SDM ČAS.
2013: Vesmírná odyssea - prstenec.
Autor: SDM ČAS.
Letošní táborové soustředění nese jméno 2013: Vesmírná odysea – Prstenec. V zaběhnuté formě tábora chceme pokračovat. Věříme, že se vrátí i mnozí táborníci a ani vedoucí nebudeme  měnit.  Protože na táborovém místě, v Chalupě Polesí v Orlických horách, přibylo několik ubytovacích míst a nově jsou zrekonstruované také dolní herny, máme letos plných 28 míst pro táborníky a můžeme důsledně dělit programové bloky na začátečníky a pokročilé.

Astronomické hry na táboře. Autor: SDM ČAS.
Astronomické hry na táboře.
Autor: SDM ČAS.
Menším zádrhelem letošního tábora bude fáze Měsíce. Tábor začíná několik dní po novu a bohužel nám bude Měsíc den ode dne stále více prosvětlovat oblohu.  Pokud nám ale bude počasí přát alespoň tak jako v minulých letech, snad i přesto uvidíme nejkrásnější objekty letního nočního nebe.  A navíc využijeme samotný Měsíc k pozorování zajímavých útvarů na jeho povrchu.

Máte-li chuť strávit 14 dní s partou astronomických a kosmonautický nadšenců, užívat si léta a zábavy plnými doušky a máte-li od 10. do 23. srpna 2013 čas, budete vítáni. Základní informace o táboře jsou níže, přihlášeným dětem bude později zaslán email s podrobnými informacemi a pokyny.

Na viděnou v Říčkách se těší Věra, Michal, Katka, Anička a další…

Táborové soustředění 2013: Vesmírná odysea – Prstenec

Určen dětem a mládeži se zájmem o astronomii nebo kosmonautiku, není však rozhodující, zda má zájemce o tábor nějaké znalosti či zkušenosti – jde nám jen o motivaci!

Termín: sobota 10. 8. – pátek 23. 8. 2013
Místo: Říčky v Orlických horách, Chalupa Polesí
Věk účastníků: 10 – 18 let
Doprava na tábor: není zajištěna
Cena:  4 500,- Kč (sourozenci mají 100 Kč slevu na každé dítě)
Pořadatel:  Sekce pro děti a mládež České astronomické společnosti

Ke stažení: Závazná elektronická přihláška (formát *.docx)
O autorovi

Věra Bartáková

Je rodačka z malého města Varnsdorfu, kde absolvovala základní i střední školu. Po maturitě vystudovala strojní inženýrství v Liberci. Ačkoliv ji astronomie zajímala už od dětství, naplno se jí začala věnovat až v době, kdy jí odrostly její vlastní děti. Z vlastních zkušeností vyšla její snaha o popularizaci astronomie i v místech vzdálených od hvězdáren a planetárií, kde jsou astronomické akce vzácností a možnosti dětí zapojit se do nějaké astronomické činnosti velmi omezené. V současnosti se plně věnuje práci s dětmi a mládeží - vede Sekci pro děti a mládež České astronomické společnosti, spolupracuje s DDM Rumburk a Městskou knihovnou ve Varnsdorfu, kde pořádá přednášky pro veřejnost a pořady pro děti.

Doufá, že jednou bude v krásném kraji pískovců Českého Švýcarska stát malá hvězdárna.

Štítky: Sekce pro děti a mládež ČAS, Astronomický tábor


43. vesmírný týden 2016

43. vesmírný týden 2016

Přehled událostí na obloze od 24. 10. do 30. 10. 2016. Měsíc spěje k novu. Večer velmi nízko na jihozápadě proběhne konjunkce Venuše a Saturnu. Ve Střelci, o něco výše nad obzorem, je Mars. Neptun a Uran můžeme pozorovat téměř celou noc. Na ranní obloze se vynořil Jupiter. Slunce je téměř beze skvrn. Orbiter TGO z mise ExoMars 2016 je na oběžné dráze Marsu, přistávací modul EDM havaroval. Čínská orbitální stanice Nebeský palác 2 má dvojčlennou posádku. Mezinárodní vesmírná stanice ISS má opět šestičlennou posádku. Juno minula Jupiter v safe módu. K ISS vyrazila úspěšně také nákladní loď Cygnus. V neděli 30. 10. se mění čas posunem o hodinu zpět na běžný středoevropský.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC7293 - mlhovina Helix

Přenesme se v duchu do vzdálené budoucnosti. Do velmi vzdálené budoucnosti. Přibližně 6 až 7 miliard let. A představme si ještě navíc, že jsme asi 700 světelných let daleko od Slunce. Tedy spíše od jeho pozůstatku. Podíváme-li se z tohoto našeho nového fiktivního domova zpět a namíříme-li

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Západ Venuše

Krásný večer, Venuše zapadala za les a zrcadlila se.

Další informace »