Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomický seminář učitelů fyziky - ASUF VI

Astronomický seminář učitelů fyziky - ASUF VI

Katedra obecné fyziky pedagogické fakulty ZČU v Plzni, Hvězdárna v Rokycanech, Hvězdárna a planetárium Plzeň a Západočeská pobočka ČAS si dovolují pozvat všechny učitele fyziky, přírodopisu a příbuzných oborů na šestý astronomický seminář učitelů fyziky, který je akreditován ministerstvem školství v rámci dalšího vzdělávání učitelů.

Seminář se koná v pátek odpoledne od 14:00 na Hvězdárně v Rokycanech, tentokráte 13. října 2006. Účastnický poplatek zůstává 100,-Kč. Po skončení semináře obdrží všichni účastníci osvědčení o absolvování.

Program je letos sestaven z 5 přednášek na různá téma související s astronomií a fyzikou. Najdete mezi nimi i přednášky s pokusy, jak je již tradicí. Kongres Mezinárodní astronomické unie (IAU), který se konal v Praze, přinesl spoustu nových poznatků a také jednu podstatnou změnu a to že naše sluneční soustava má již jen 8 planet, takže bude také o čem diskutovat. Během semináře budou k dispozici dalekohledy na pozorování. Zakončení semináře bude za jasného počasí pozorováním noční oblohy. Přihlášky zasílejte na kontaktní email hvezdarna@hvr.cz.

Program:

  • Nová sluneční soustava - Karel Halíř - Hvězdárna v Rokycanech
  • Pitva dalekohledu - Lumír Honzík - Hvězdárna a planetárium Plzeň
  • 3D obrázky - Mgr. Jan Nedoma - KOF FPE Plzeň
  • Souhvězdí, hvězdy a mytologie - Michal Rotenborn - ZpČAS
  • Jednoduché pokusy s vývěvou - Mgr. Kateřina Lipertová - Církevní gymnázium, Plzeň




O autorovi

Marek Česal

Marek Česal

Marek Česal (*1976, Rokycany) je český popularizátor astronomie. K té se dostal v dospělosti, a to na hvězdárně v Rokycanech. Vystudoval obor fyzika – počítače  na FPE ZČU v Plzni. Je aktivním členem Západočeské pobočky České astronomické společnosti. Popularizuje astronomii pomocí zábavných přednášek a pořádáním popularizačních akcí.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »