Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astrovečer aneb setkání zájemců o astronomii
Josef Jíra Vytisknout článek

Astrovečer aneb setkání zájemců o astronomii

Z činnosti Západočeské pobočky ČAS
Z činnosti Západočeské pobočky ČAS
Dovolte mi, abych Vás pozval na tradiční setkání členů Západočeské pobočky ČAS a zájemců o astronomii z řad veřejnosti, pro které se vžilo označení „Astrovečer“. Naše setkání se uskutečňují v nepravidelných intervalech v průběhu roka na půdě Pedagogické fakulty ZČU a to minimálně čtyřikrát do roka. Cílem tohoto setkání je popularizovat astronomii formou popularizačních přednášek a informovat členskou základnu o aktivitách pobočky.

Náš první „Astrovečer“ roku 2008 se však záměrně nebude konat v budově ZČU na Chodském náměstí, ale v prostorách Hvězdárny a planetária Plzeň (U dráhy 11, kousek nad 3. bránou Škodovky). Datum a místo našeho setkání nebylo taktéž vybráno náhodou, protože ráno 21. února dojde k úplnému zatmění Měsíce, jehož pozorování bude pro zájemce zorganizováno právě před budovou H+P Plzeň na výše uvedené adrese.

Program „Astrovečeru“:

Začátek: 20. 2. 2008 od 20:00

Přednášející: členové ZpČAS a H+P Plzeň

Místo konání: Učebna H+P, U Dráhy 11, Plzeň

  • Příspěvky do astronomického minislovníčku na písmeno Q (J.Jíra, M. Randa)
  • Informace o připravované expedici za zatměním Slunce do Ruska (L. Honzík, M. Rottenborn)
  • Jaká je budoucnost planetária v Plzni? (L. Honzík)
  • Zatmění Měsíce a co o něm víme (L. Honzík)
  • Rubrika střípky a zajímavosti
  • Praktická část – pozorování zatmění (ráno 21.2.)

Praktická část programu je závislá především na pozorovacích podmínkách, proto v případě zatažené oblohy bude tato praktická část našeho programu zrušena. O pozorovacím stanovišti bude rozhodnuto až v průběhu „Astrovečera“. Při proměnlivých podmínkách zůstaneme na stanovišti u budovy H+P Plzeň. Při dobrých pozorovacích podmínkách bude pozorovací stanoviště v Plzni - Doubravce „na vyhlídce“.

Za pořádající organizace Josef Jíra ZpČAS




O autorovi

Josef Jíra

Josef Jíra

Josef Jíra se narodil v Opočně v roce 1977 a k astronomii ho přivedl zájem o přírodní vědy. V dětství navštěvoval hvězdárnu v Rokycanech. Vystudoval obor fyzika – astronomie na PF ZČU v Plzni, účastnil se také odborných stáží na observatoři Hoher List či Schülerlabor Astronomie am Carl-Fuhlrott-Gymnasium Wuppertal. Je aktivním členem Západočeské pobočky České astronomické společnosti, odborné skupiny pro tmavou oblohu a členem zákrytové sekce. Koordinuje aktivity v Manětínské oblasti tmavé oblohy a popularizuje astronomickou fotografii. V současné době se věnuje historii astronomie v západních Čechách.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »