Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Australané postaví v Antarktidě první skutečnou hvězdárnu

Australané postaví v Antarktidě první skutečnou hvězdárnu

aastino.jpg
Australští astronomové oznámili ve čtvrtek 16.9. svůj záměr postavit v Antarktidě první skutečnou stálou astronomickou observatoř. Ta by podle nich mohla produkovat snímky téměř stejné kvality, jako dnes poskytuje Hublův teleskop. Výhodou projektu by ale měl být jen zlomek nákladů spojených se stavbou takového zařízení. Michael Ashley, vedoucí astronom na Universitě Nového Jižní Walesu, řekl že byli inspirováni úspěšným testem projektu Dome C (Kopule C), francouzsko-italské základny umístěné vysoko na antarktické plošině, kde již byla úspěšně vykonána řada astrofyzikálních experimentů i astronomických pozorování.

Umístění pozemského teleskopu v těchto drsných podmínkách by sice vyžadovalo rozsáhlou robotizaci zařízení, ale testy ukazují, že je to proveditelné. Ashley, Universita Nového Jižní Walesu i další Australští a Francouzští partneři, nyní budou shánět potřebných asi 10-14 milionů USD, aby mohli během příštích 4 let postavit potřebný dvoumetrový dalekohled. Ten by musel být vyroben přímo pro podmínky velmi nízkých teplot, vysoké (3.5 km) nadmořské výšky a všude přítomného sněhu. Takové drsné podmínky však podle Ashleyho vyváží čistá, dokonale průhledná a téměř se nechvějící atmosféra. Stálost atmosféry je v předpokládaném místě stavby údajně taková, že hvězdy téměř "neblikají", jak sdělil Ashley novinářům. Navíc trvale nízká teplota je velmi důležitá pro infračervené pozorování.

Vědci se ovšem budou muset změnit v polárníky, protože observatoř by stála téměř 1.000 kilometrů do nejbližšího lidského obydlí a střídali by se na ní jen jednou ročně.

Podle: ABC Science Online
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »