Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Bylo hlavní město Inků postaveno podle nebeské pumy?

Bylo hlavní město Inků postaveno podle nebeské pumy?

puma.jpg
Puma byla pro Inky tak důležitým zvířetem, že podle ní vystavěli své hlavní město. Cusco bylo postaveno tak, aby vypadalo jako tmavá puma, temnotou zformované souhvězdí v Mléčné dráze, které podle svého výzkumu odhalil italský profesor Giulio Magli z katedry matematiky Milánské technické univerzity. Nedávno jej zveřejnil na fyzikální webové stránce arXiv , kterou spravuje Cornellova univerzita v Ithace, stát New York.

Incké hlavní město Cusco byl založeno kolem 12. století a nyní se nalézá v Peru, asi 110 kilometrů jižně od pevnosti Machu Picchu. Stejně jako další starověká města bylo i Cusco postaveno na základech vytyčených astronomickými událostmi, zejména zimním a letním slunovratem. Podle tradice bylo město chápáno jako puma s hlavou tvořenou blízkými kopci, střed města s hlavním chrámem jako jeho genitálie a ocasem tvořeným soutokem řek Tullumayo a Huatanay.

Magli věří, že Cusco přesně odpovídá pumě ze souhvězdí, které bylo pro Inky tvořeno ne hvězdami, ale tmavými prostorami mezi hvězdami. Nejen Inkové, ale i mnoho jiných starověkých civilizací, včetně původních Australanů rozpoznávalo taková tmavá souhvězdí. Ale Magli předpokládá, že souhvězdí pravděpodobněji ležet uvnitř tmavé zóny souhvězdími Cygnus (Labuť) a Vulpecula (Liška). Tato tmavá zóna (na obrázku) leží mezi dvěma jasnými pásy oblohy, které mohly pro Inky reprezentovat dvě řeky které se v Cuscu slévají. Na tomto místě Mléčné dráhy lze při jisté míře představivosti skutečně vidět tmavou kočkovitou šelmu ve skoku.

Ne všichni s Maglim ale bezvýhradně souhlasí. Magliho výklad komentoval například archeolog Ian Farrington z Australské národní univerzity, který vede vykopávky jen 30 kilometrů od Cusca. Podle něj je terén okolo Cusca přeplněn astronomickou symbolikou i znaky pumy. Všechny východy Slunce po celý rok lze opravdu pozorovat přímo z náměstí Cusca a dvě blízké hory při tomto pohledu označují letní a zimní slunovrat. Nikdy ale neslyšel o tom, že by se Cusco mělo podobat pumě. To že celé město sleduje astronomické události, jak tvrdí Magli, to je už jiná věc, řekl Farrington novinářům.

Každopádně má archeoastronomie stále co řešit a nezaškodí si ani připomenout, že v historii lidské kultury nebyl vždy pohled na oblohu takový, jaký dnes obecně přijímáme.

Zdroj: ABC Science Online
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Vírová galaxia M51

Vírová galaxia (iné názvy: Špirálovitá galaxia M51, Messierov objekt 51, Messier 51, M 51, NGC 5194, Arp 85) je klasická špirálovitá galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Bola objavená Charlesom Messierom 13. októbra 1773. Táto galaxia sa nachádza blízko hviezdy Alkaid (eta UMa) zo súhvezdia Veľká medvedica. Táto galaxia tvorí s hviezdami Alkaid a Mizar takmer pravouhlý trojuholník s pravým uhlom pri hviezde Alkaid. Nájsť sa dá aj pomocou myslenej spojnice hviezd Alkaid a Cor Caroli. Galaxia leží v jednej štvrtine vzdialenosti od Alkaida k Cor Caroli. Vírová galaxia bola v skutočnosti prvou objavenou špirálovou galaxiou. Už 30-centimetrový ďalekohľad spoľahlivo zobrazí jej špirálovú štruktúru. Vírová galaxia má aj svojho sprievodcu, menšiu galaxiu NGC 5195, ktorú objavil v roku 1781 Messierov priateľ Mechain. Sú spojené medzigalaktickým mostom, ktorý je predĺžením špirálového ramena M51. Je zaradená v Arpovom katalógu podivných galaxií ako špirálová galaxia so sprievodcom. Vírová galaxia a jej sprievodca bývajú niekedy označovaní ako dvojitá galaxia. Obe galaxie sa k sebe približujú, až nakoniec splynú do jednej. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, Siril, Starnet++, Adobe photoshop 203x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 38x300 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 150 flats, master darks, master darkflats 4.3. až 12.4.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »