Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Chcete si vypůjčit zajímavou výstavu pro vaši organizaci, školu, muzeum či firmu?
Josef Jíra Vytisknout článek

Chcete si vypůjčit zajímavou výstavu pro vaši organizaci, školu, muzeum či firmu?

Výstava umístěná na Základní škole v Přešticích
Výstava umístěná na Základní škole v Přešticích
Již skončil Mezinárodní rok astronomie 2009 a Západočeská pobočka České astronomické společnosti se Vám rozhodla touto cestou i v roce 2010 nabídnout možnost zapůjčení několika výstav, které si v rámci Mezinárodního roku astronomie 2009 připravila a nabízela k bezplatnému zapůjčení. Naposledy naší nabídky využila Hvězdárna v Českém Těšíně a Gymnázium v Žatci viz přiložené fotografie.

První z nabízených výstav je výstava o problematice světelného znečištění. Na 11 výstavních panelech naleznete základní informace o principu světelného znečištění, jeho aspektech a dopadech na život lidí, o nevhodném a naopak šetrném osvětlování. Náhledy na jednotlivé panely naleznete na stránkách Západočeské pobočky ČAS www.astro.zcu.cz/cs/clanky/iya2009/4/. Výstavní panely mají rozměry 70 x 100 cm (na výšku) a jsou vytištěny na folii z PVC. Pro dopravu jsou uloženy v přepravní schránce o rozměru 20 x 20 x 100 cm a celkové hmotnosti cca 10kg. K uchycení panelu na zeď slouží plastová očka, která jsou osazena v plastové liště.

Další nabízenou výstavou je kolekce astronomických snímků, pořízených členy západočeské pobočky. Jedná se o 60 originálních fotografií formátu A4 a 10 snímků formátu A3. Většina snímků byla otištěna v publikaci České astronomické společnosti "Objektivem do vesmíru i kolem nás". Cílem výstavy je přiblížit laické veřejnosti možnosti astronomické fotografie. Výběr fotografií byl záměrně zvolen tak, aby obsahoval jak snímky pořízené kvalitní CCD technikou, tak i snímky pořízené pomocí základního objektivu a klasického fotografického materiálu. Fotografie jsou vytištěné na kvalitní fotografický papír a uloženy v clip rámu s paspartou. Celkový rozměr rámečku pro fotografie velikosti A4 je 29 x 39 cm, pro fotografie A3 pak 40 x 60 cm. Pro přepravu jsou fotografie uloženy ve třech schránkách. Dvě schránky mají rozměr cca 50 x 35 x 50 cm o váze 12kg. Schránka pro fotografie formátu A3 má rozměr 50 x 50 x 70 cm a její celková váha činí 15 kg.

Délka zapůjčení jednotlivých výstav není pevně stanovena, harmonogram lze dohodnout na kontaktní e-mailové adrese zpcas@hvr.cz. Výstavy jsou poskytovány zdarma, vypůjčitel hradí náklady na dopravu a zodpovídá za případné škody na výstavě způsobené. Dopravu je možné řešit osobním odvozem na náklady vypůjčitele.

Detailní fotogalerii naleznete ZDE. Převzato z webu Západočeské pobočky ČAS.




O autorovi

Josef Jíra

Josef Jíra

Josef Jíra se narodil v Opočně v roce 1977 a k astronomii ho přivedl zájem o přírodní vědy. V dětství navštěvoval hvězdárnu v Rokycanech. Vystudoval obor fyzika – astronomie na PF ZČU v Plzni, účastnil se také odborných stáží na observatoři Hoher List či Schülerlabor Astronomie am Carl-Fuhlrott-Gymnasium Wuppertal. Je aktivním členem Západočeské pobočky České astronomické společnosti, odborné skupiny pro tmavou oblohu a členem zákrytové sekce. Koordinuje aktivity v Manětínské oblasti tmavé oblohy a popularizuje astronomickou fotografii. V současné době se věnuje historii astronomie v západních Čechách.



13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »